مقالات

گیربکس خورشیدی چیست

گیربکس خورشیدی چیست؟

در این صفحه به سوالات زیادی مانند گیربکس خورشیدی چیست ؟ مشخصات فنی، اجزای مهم تشکیل دهنده آن، انواع، کاربردها و بسیاری از سوالات دیگر پاسخ خواهیم داد.

گیربکس خورشیدی که با نام گیربکس سیاره ای نیز شناخته می شود. یکی از پرکاربرد ترین و پرقدرت ترین گیربکس های صنعتی به شمار می رود.

طراحی داخلی گیربکس خورشیدی

گیربکس های خورشیدی به صورت شافت مستقیم و زاویه دار مانند 90 درجه طراحی شده اند؛ که هرکدام از این طراحی ها به دسته بندی های دیگری مانند پایه دار و فلنج دار تقسیم می شوند.

در این زمینه می توانید قیمت انواع گیربکس 90 درجه را با مشخصات فنی کامل از طریق لینک مشاهده کنید.

این گیربکس با یک تا چند مرحله یا طبقه (Stage) تولید می شوند و هر طبقه از آن به‌صورت جداگانه ای دور موتور را کاهش داده و به طبقه ی بعد منتقل می کند؛ تا در نهایت خروجی کار همان دور مدنظر ما باشد.

طراحی این محصول به این صورت است که یک چرخ دنده خورشیدی در مرکز قرار گرفته شده و چند چرخ دنده خورشیدی دیگر به‌صورت جفت شده با این چرخ دنده مرکزی به حول محور مرکزی آن به گردش در می آیند. به همین دلیل به این گیربکس صنعتی، گیربکس سیاره ای نیز گفته می شود.

گیربکس خورشیدی

نحوه عملکرد گیربکس خورشیدی یا سیاره ای

نحوه کارکرد گیربکس های سیاره ای وابسته به ایست یا چرخش اعضای آن است. یعنی اگر عضوی از چرخ دنده های آن بایستد، عضو دیگری می چرخد و باعث بالا رفتن سرعت و به نسبت آن کم شدن سرعت (گشتاور) و گردش بر عکس می شود.

خب ، حالا این مواردی که گفتیم از لحاظ نحوه عملکرد کار آن وابسته به این است که کدام عضو ایستاده و کدام عضو در حال چرخش است. در نتیجه:

زمانی سرعت کم میشود که: چرخدنده رینگی در حال گردش باشد و چرخ دنده خورشیدی بایستد که در این حالت سرعت مجموعه داخلی آن آرام تر می شود.

زمانی سرعت زیاد میشود که: دو مورد اتفاق بیوفتد، یکی چرخ دنده خورشیدی ایستاده باشد و مجموعه گردش کند. و دیگری اگر رینگی بایستد و مجموعه گردش کند در نتیجه چرخ دنده خورشیدی تند تر (از مجموعه) گردش می کند و باعث بالا رفتن سرعت می شود.

منتقل شدن مستقیم : دو عضو گیربکس اگر به یکدیگر قفل بشوند یا سرعت چرخش آنها مساوی باشد، همه ی چرخ دنده ها مانند هم کار می کنند.

دنده عکس (عقب) : اگر قفسه ایستاده باشد و چرخ دنده خورشیدي گردش کند نه تنها هرزگردها ، هرز می شوند بلکه رینگی را برخلاف جهتی که داشته به گردش در می آورد.

خلاص : زمانی که کلاجها ، بستها و باندهای قفل کننده درگیری نداشته باشد، موتور باری را متحمل نمی شود در این صورت حالت استارت است.

نحوه ساخت گیربکس خورشیدی (یدئو)

در این ویدئو ما توضیحات کامل و کاربردی در مورد مراحل طراحی و ساخت گیربکس سیاره ای برای شما فراهم کردیم. این ویدئو یک پروسه 12 مرحله ای از ساخت آن را برای شما دوستان نمایش می دهد.

توصیه میکنیم قبل از مطالعه ادامه ی مطالب حتما این ویدئو را تا آخر مشاهده فرمایید.

در گیربکس های پلنتری یا خورشیدی قطعاتی که نیاز به پرداخت کاری سطوح خارجی یا داخلی دارند توسط دستگاه CNC سنگ محور به صورت دوسر مرغک برای سطوح خارجی بسته شده تا میزان لنگی به کمترین حد ممکن برسد.

برای سطوح داخلی بر روی سه نظام بسته می شود. پس از اتمام این سیکل کاری تمامی ابعاد طبق نقشه از نظر ابعادی ، میزان لنگی ، صافی سطوح کنترل می شود.

سوراخکاری و قلاویز توسط دستگاه فرز cnc ماشین کاری می شود مختصات سوراخ ها طبق نقشه وارد سیستم ماشین شده و پس از کنترل و نظارت واحد کنترل کیفیت و تاییدیه این مختصات اعمال شده و سوراخکاری انجام می شود.

پس از پایان ماشین کاری کنترل و بازرسی سوراخ ها از لحاظ لنگی یا انحراف محوری انجام می شود.

مشخصات فنی

گیربکس خورشیدی از لحاظ کارایی جزو بالاترین محصولات است. در طی تحقیق های انجام شده و به گزارش کارشناسان، گیربکس های خورشیدی در حدود 95 درصد راندمان کاری دارند که این یک مزیت بسیار عالی محسوب میشود.

همچنین محدوده دور نرمال گیربکس خورشیدی چیزی در حدود 3 تا 800 دور خروجی است.

لق خوردن گیربکس های صنعتی به مرور مشکل افراد زیادی بوده که راه حل در گیربکس های خورشیدی است که  لقی بسیار کمی دارد که مزیت بسیار عالی تلقی میشود.

گیربکس های خورشیدی قابلیت دوام و استحکام بسیار بالایی دارند و قابلیت تحمل دور ورودی تا مرز 3500 دور در دقیقه را دارند.همچنین گشتاور آنها  بین 650 تا 500000 دور هست.

اجزا و وظیفه چرخ دنده های خورشیدی

اجزای کلی چرخ دنده این گیربکس شامل : چرخ دنده خورشیدی، دو یا چند چرخ دنده هرزگرد سیاره ای به همراه یک دنده رینگی است که در ادامه وظیفه هر کدام از این قطعات را توضیح می دهیم.

 چرخ دنده خورشیدی در مرکز قرار دارد و وظیفه آن انتقال قدرت است.

چرخ دنده های خورشیدی توسط فضایی که در چرخ دنده رینگی ایجاد شده است به هم متصل شده اند و دائما با هم درگیر هستند و حول محور خودشان می گردند.

همه اینها توسط یک شافت که میزان توان و دور خود را از الکتروموتور دریافت میکند، حرکت داده می شوند. در این حالت شافت با فرکانس پایین و گشتاور بالا می چرخد.

نحوه کار به این صورت است که نیروی ورودی چرخ دنده مرکزی که اصطلاحا چرخ دنده خورشیدی می نامند، به‌صورت دورانی (دایره ای) به حرکت در می آید، که به دنبال آن چرخ دنده های دیگر درگیر شده و به چرخش در می آیند.

چرخ دنده های گیربکس خورشیدی

مزایای گیربکس خورشیدی

برخی از مزایای گیربکس خورشیدی عبارت اند از:

  • در مقایسه با گیربکس های مشابه خود مانند هلیکال، حجم کمتری را اشغال میکند و فضای کمتری را در بر میگیرد.
  • در مواقع قطع و وصل و استارت های متداول، تنش های بسیار کمی دارد.
  • در مقایسه با گیربکس حلزونی و هلیکال، کارایی بسیار بالاتری را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.
  • به دلیل حفظ توازن در تقسیم بار بین چرخ دنده ها، طول عمر و دوام بالایی در برابر فشار های بیشتر خواهد داشت.
  • توانایی کوپل شدن با الکتروموتور به سادگی و با سرعت بالا.
  • در این گیربکس به دلیل طراحی چند مرحله یا چند طبقه ای، به بازه وسیعی از نسبت تبدیل می توان دست یافت.
  • در سایزهای پایین، نیز تنوع در استیج، قدرت کاهندگی و قیمت به چشم می خورد به همین دلیل طیف انتخاب محدود نیست.

انواع گیربکس خورشیدی

گیربکس های خورشیدی بر اساس نوع ورودی و خروجی به چند دسته متفاوت تقسیم می شوند.

ورودی گیربکس های خورشیدی شامل : ورودی فلنچ، ورودی شافت و ورودی هالو شافت می باشد.

همینطور خروجی گیربکس های خورشیدی به سه دسته تقسیم می شوند: شافت های تک خاری، هزار خاری و فلنچ.

همچنین در صنعت هایی که نیازمند ابزارهای دقیقی مانند دستگاه های برش CNC هستند، از گیربکس های خورشیدی به نام گیربکس سروو موتور استفاده می شود، این گیربکس در این صنایع بسیار پر کاربرد است.

انواع گیربکس خورشیدی

کاربرد گیربکس خورشیدی در صنایع

این گیربکس ها که اکثرا به صورت شافت مستقیم طراحی میشوند در اکثر صنایع مانند فولاد ، غذایی و کشاورزی ، نفت و گاز و پتروشیمی ،آب و فاضلاب ، شیمیایی و صنایع پلاستیک ، مکانیک و توربین بادی ، معدن و صنایع سیمان ، بسته بندی، در کانوایر و بچینگ، حمل و نقل و باربری ، صنایع شیشه و سرامیک و صنایع چوب و... کاربردی هستند.

انتخاب صحیح گیربکس خورشیدی

در ابتدا قبل از اینکه اقدامی برای خرید گیربکس خورشیدی کنید باید فاکتورهایی را برای انتخاب صحیح گیربکس خورشیدی خود در نظر بگیرید.

فاکتورهایی که باید مد نظر قرار دهید عبارت اند از: توان ورودی، دور خروجی، گشتاور و خروجی گیربکس.

پیش از خرید با استفاده از فرمول های مرتبط می توانید گشتاور و دور خروجی گیربکس را اندازه گیری کنید. سپس با مراجعه به کاتالوگ گیربکس های خورشیدی و مقایسه آن با هر ردیف و فاکتور مورد نظر، به انتخاب مطلوب خود دست پیدا کنید.

فراموش نکنید بعد از انجام دقیق محاسبات و انتخاب محصول مورد نظرتان، حتما با کارشناس مربوط به حوزه گیربکس های صنعتی مشورت کنید تا از درست بودن خروجی اطلاعات خود اطمینان پیدا کرده و محصولی را خریداری نمایید که مناسب ترین نوع برای حوزه فعالیت شما است.

مطالب مرتبط: کاتالوگ گیربکس های خورشیدی

برندهای تولیدکننده ایرانی و خارجی 

برند هایی که در بازار، گیربکس های خورشیدی ارائه می دهند عبارت اند از: SEW، فلندر (flender)، بونفیلیولی (bonfiglioli)، رجیانا (reggiana) و سیتی (siti). همچنین در میان برند های ایرانی می توانیم به شهباز گیربکس اشاره کنیم.

تفاوت گیربکس خورشیدی و حلزونی چیست؟

در گیربکس حلزونی جهت گیری شافت خروجی و ورودی به حالت عمود بر یکدیگر است. همین امر باعث شده که این گیربکس کارایی بالایی داشته و بتوان در شش حالت مختلف آن را نصب کرد.

گیربکس های خورشیدی نیز دارای یک چرخ دنده خورشیدی در مرکز و چند دنده خورشیدی که مانند یک منظومه کاملا به هم متصل به دور آن می چرخند هستند.

طراحی خورشیدی نسبت به حلزونی دارای راندمان بالاتری می باشد.

چرخ دنده های حلزونی از طریق یک ماردون تعبیه شده در میان شفت حرکت می کند که در بالای آن به صورت 90 درجه قرار دارد و درهمان زاویه دوران می کند.

نوشته های مشابه

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *