مقالات

نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتی

نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتی

در نصب و راه اندازی گیربکس های صنعتی باید به نکات مهمی توجه کرد که کمترین میزان خسارت و بیشترین راندمان و عملکرد را تا پایان طول عمر گیربکس داشته باشد.

این موارد در نصب انواع گیربکس های صنعتی، مانند گیربکس حلزونی و کتابی، خورشیدی، هلیکال، کرانویل و غیره، بسیار مهم هستند.

کالای صنعتی شهباز موتور این موارد مهم را برای افزایش آگاهی به شما اطلاع رسانی میکند.

استحکام محل نصب گیربکس

در ابتدا جهت جلوگیری از ارتعاشات از مستحکم بودن مکان نصب گیربکس باید اطمینان حاصل فرمایید. امکان ضرباتی به گیربکس و همچنین گریپاژ و بار بیش از اندازه وجود دارد. در این مواقع در نظر داشته باشید از استفاده از محدودکننده های گشتاور خروجی و کوپلینگ های هیدرولیک و کلاچ و غیره صرف نظر کنید.

نکته: کلاچ ها کاربرد های گوناگون و تنوع زیادی دارند؛ که این امر باعث میشود که کاربرد درست و انتخاب درست کلاچ در حرکت های انتقالی از گیربکس به دستگاه و همچنین از موتور به گیربکس را برای طولانی شدن عمر گیربکس در نظر داشته باشید.

یکی دیگر از مواردی که هنگام نصب و راه اندازی گیربکس صنعتی اهمیت بالایی دارد، مشخصات فنی گیربکس صنعتی است. فراموش نکنید که موارد ذکر شده در کاتالوگ محصول را مطالعه کنید و اجزای دیگر مانند الکتروموتور را متناسب با مشخصات فنی کالا تهیه کنید.

در صورتی که کاتالوگ محصول را در اختیار نداشتید، نسبت تبدیل، گشتاور و دور خروجی گیربکس را از طریق اصول محاسبات انواع گیربکس صنعتی محاسبه فرمایید.

نمونه نحوه قرار گیری موتور گیربکس حلزونی در نوار نقاله فروشگاهی

کوپل دقیق شافت یا محورها

در زمان نصب الکترو موتور توسط کوپلینگ ، باز هم باید شفت گیربکس و الکترو موتور در یک محور قرار بگیرند. به منظور اطلاع دقیق از عملکرد کوپلینگ و نحوه اتصال آن در موتور های صنعتی، می توانید مقاله مربوط به انواع کوپلینگ را مطالعه کنید.

زمانی که از چرخ تسمه برای منتقل کردن حرکت الکتروموتور به گیربکس استفاده میشود، دقت در تنظیم تسمه و بازدید دوره ای را مد نظر قرار دهید. این امر از شل شدن تسمه که باعث لغزش میشود جلوگیری میکند.

لازم به ذکر است که انتخاب درست تسمه در میان انواع تسمه بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر مستقیمی در خروجی کار خواهد داشت. بنابراین آشنایی با انواع تسمه یکی از الزامات این کار است.

پیش از راه اندازی موتور گیربکس صنعتی در نظر داشته باشید که شفت ورودی ماشین و شفت خروجی گیربکس با هم، هم محور باشند. زیرا یکی از بیشترین موارد خرابی در گیربکس ها می باشد.

نکته 1: در صورتی که از در ساختار صحیح ماشین دقت نکنید ، گیربکس کارکرد درستی نیز نخواهد داشت.

نکته 2: اگر قصد دارید در داخل هالوشفت موتور گیربکس دار که ماشین کاری آن با تلرانس H7 صورت گرفته است ، محورهای ورودی یا خروجی را جا بزنید. به دلیل جازدن غیر تخصصی و منطبق نبودن آنها به تمامی قسمت های گیربکس صدمه های شدیدی وارد میشود. لذا در نظر داشته باشید برای گیربکس ها از تلرانس H6 استفاده نمایید.

نکته 3: برای روان بودن تلرانس در خارها باید دقت داشته باشید؛ درغیر این صورت با صدای زیاد و خرابی مواجه خواهید شد.

نحوه نصب روی شاسی

در نصب موتور گیربکس دار به هیچ عنوان موتور را به شاسی نبندید. زیرا باعث انحراف هم محور بودن گیربکس و شفت موتور میشود و مشکلاتی از قبیل آسیب و داغی بیرینگ ، شکستن محور ورودی ، روغن ریزی کاسه نمد و ایجاد سر و صدای گیربکس اتفاق می افتد. فقط و فقط کافی است که بسته شدن گیربکس به شاسی ، محکم و تراز شده باشد.

انتقال دور در صورت لغزش بالا صحیح صورت نمیگیرد و همچنین اگر خیلی محکم باشد فشار زیادی را به بیرینگ وارد میکند که در مواردی باعث بروز مشکلات زیادی می شود.

برای خراب نشدن کاسه نمد در رنگ آمیزی گیربکس (زمانی که رروی ماشین نصب شده است) از آغشته شدن کاسه نمد به رنگ جلوگیری کنید.

نکات راه اندازی گیربکس با روغن

هنگام گریس کاری در ابتدا محل تماس شاسی نصب و پایه گیربکس را تمیز کنید و بعد از آن اقدام به گریس کاری کنید. این عمل باعث عدم زنگ زدگی شاسی نصب و پایه گیربکس خواهد شد.

پیش از زمانی که میخواهید موتور گیربکس را راه اندازی کنید،  سطح روغن گیربکس را حتما چک کنید.

توجه داشته باشید بعضی از گیربکس های حلزونی هنگام عرضه به بازار دارای برچسب “روغن ندارد” هستند.

زمانی که قصد نصب کردن گیربکس را بر روی ماشین دارید، حتما محفظه روغن را پر کنید.

به طور کلی برای کارکرد بهتر هر نوع از گیربکس ها، 50 تا 70 درصد بار برای ساعات اولیه ی کار و حداکثر بار را بعد از 300 ساعت کارکرد در نظر بگیرید.

درباره ابوالفضل توکلی

من به عنوان مدیر وبسایت شهباز موتور، از سال 1400 در زمینه فروش کالاهای صنعتی فعالیت می کنم و علاقه مند به فرآیندهای تولید و توسعه محصولات صنعتی هستم.

نوشته های مشابه

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *