مقالات

بهترین گیربکس صنعتی و نحوه انتخاب آن

انتخاب بهترین گیربکس صنعتی

اگر در انتخاب نوع گیربکس خود ابهام دارید و قصد دارید بهترین گیربکس صنعتی را برای کاربرد خود انتخاب و خرید کنید؛ با شهباز موتور همراه باشید.

در ابتدا توضیحی درباره ی آشنایی با گیربکس های صنعتی می دهیم و سپس به انواع و مزایا و قیمت آن برای انواع کاربرد ها خواهیم پرداخت.

گیربکس صنعتی سیستمی است که انرژی مکانیکی را به دستگاه مورد نظر انتقال می دهد. گیربکس ها قابلیت تغییر سرعت دور (تعداد دور)، گشتاور و … را دارند تا از بار ورودی به محور استفاده کنند.

گیربکس ها در موارد متنوعی از کاربردها استفاده می‌شوند. این کالای صنعتی به صورت کاهنده و افزاینده طراحی میشوند و برای افزایش گشتاور و همچنین کاهش یا افزایش میزان دور مورد استفاده قرار می گیرند.

به منظور کاهش هرچه بیشتر ابهامات و تشخیص هر چه دقیق تر گیربکس مناسب، با توجه به انواع گسترده آن؛ در ادامه به معرفی برخی از بهترین، با کیفیت ترین و کارآمد ترین آن ها می پردازیم.

گیربکس حلزونی؛ ارزان و کم مصرفگیربکس حلزونی

گیربکس صنعتی حلزونی از لحاظ مصرف انرژی و هزینه بسیار بهینه هستند. همچنین دارای اندازه ی کوچکی نسبت سایر گیربکس های صنعتی هستند.

این گیربکس که با چرخدنده حلزونی و ماردون شفت فولادی طراحی شده است، برای انواع کاربرد های صنعتی استفاده می شود؛ هم در کاربرد های سنگین و هم سبک.

از سبک ترین بارها مانند کانوایر یا نوار نقاله های کوچک فروشگاهی گرفته تا در صنایع سنگین مانند سیمان و سنگ شکن و غیره.

این گیربکس ها اگر به صورت ترکیبی استفاده نشوند دارای گشتاورخروجی تا 3000 نیوتون متر می باشند و از نسبت تبدیل 1 به 7 تا 1 به 100 به طور روتین پشتیبانی میکنند.

راندمان این گیربکس ها گاهی به 70 درصد هم میرسد. کافیست شما به صفحه گیربکس حلزونی ما سر بزنید تا از انواع سایز و برند های آن مطلع شوید.

گیربکس خورشیدی؛ بهترین راندمان و دقتگیربکس خورشیدی

گیربکس صنعتی خورشیدی بهترین انتخاب برای مواردی است که راندمان بالا مدنظر است. این گیربکس به طور معمول دارای یک چرخ دنده خورشیدی مرکزی و 3 چرخ دنده خورشیدی کوچکتر در اطراف آن که با یک رینگ دنده ای خورشیدی ثابت میشوند طراحی شده است.

از مزایای بسیار مهم این گیربکس تنوع بالا در انواع ورودی خروجی است. این گیربکس ها دارای گشتاور خروجی بین 600 تا 400 هزار نیوتون متر هستند.

در بسیاری از موارد که کاربران از گیربکس های صنعتی مختلفی استفاده کردند و دچار مشکلاتی از قبیل خرابی قطعات به دلیل بار ها و شوک های زیاد شده اند، پیشنهاد دادیم از موتور گیربکس خورشیدی استفاده کنند و شاهد بودیم که بسیاری از این مشکلات برطرف شده است.

این گیربکس ها قیمت بالاتری نسبت به سایر طراحی ها دارند. اما در اکثر موارد بهترین انتخاب برای به کار گیری از موتور گیربکس های صنعتی هستند. یکی دیگر از مواردی که این گیربکس را زا از انواع دیگر آن متمایز کرده، این است که حتی سایز های پایین نیز از جنس چدن ساخته می شود؛ به همین دلیل مقاومت بسیار بالایی در کاربردهای مختلف دارد.

یکی از قوی ترین تولیدکنندگان ایرانی گیربکس خورشیدی در اصفهان شرکت شهباز گیربکس است که از طریق مهندسی معکوس از مدل های اروپایی این گیربکس ها را به طور حرفه ای تولید می کند.

گیربکس هلیکال؛ پر قدرت و قویگیربکس شافت مستقیم هلیکال

گیربکس صنعتی هلیکال که نوعی از گیربکس هلیکال شافت مستقیم هستند؛ چیزی مابین طراحی حلزونی و خورشیدی هستند. اما با این تفاوت که مانند گیربکس خورشیدی بهتریت عملکرد را در تحمل شوک های بالا و همچنین بار های روی شفت ورودی دارند.

انتخاب این گیربکس ها در مواردی که دستگاه قرار است 24 ساعته و در طول هفته کار کند بهترین گزینه است.

در این گیربکس ها از چرخدنده های مارپیچ استفاده شده است. این نوع چرخ دنده های دارای طول عمر بالا و کارکرد روان تری هستند.

در نتیجه گیربکس هلیکال کمترین میزان سر و صدا و در صورت روغنکاری مرتب بسیار روان کار میکند.

از لحاظ قیمت نیز این گیربکس ها چیزی ما بین گیربکس خورشیدی و گیربکس حلزونی هستند. اما نحوه ی انتخاب آنها به سادگی امکان پذیر نیست.

از میان برند های داخلی این گیربکس میتوان به شرکت پارس گرجی صنعت اشاره کرد که هم از لحاظ قیمت و هم کارایی متعارف است.

شما باید اطلاعات فنی دقیق و کاملی مانند توان ، گشتاور خروجی و… داشته باشید.

گیربکس کرانویل پینیون یا bevel؛ کم سر و صداگیربکس کرانویل پینیون شافت بغل بول هلیکال

چرخ دنده های کارنویل این گیربکس صنعتی نسبت به سایر چرخدنده ها کمی عریض تر هستند که با نام چرخ دنده مخروطی نیز شناخته میشوند.

طراحی چرخ دنده های گیربکس کرانویل پینیون به صورت نود درجه و قائم روی یکدیگر است که باعث میشود خیلی روان با یکدیگر درگیر شوند.

دلیل بی سر و صدا بودن این گیربکس همین طراحی چرخ دنده های آن میباشد که گاهی اوقات با چرخدنده های حلزونی نیز ترکیب می شوند.

شما میتوانید از طریق منو سایت وارد صفحه محصولات شوید و انواع گیربکس های صنعتی را به صورت تفکیک شده و با مشخصات فنی کامل مشاهده کنید.

آموزش نحوه انتخاب گیربکس صنعتی

در این ویدئو مطالب مفیدی در باره ی چگونگی انتخاب یک گیربکس صنعتی و عوامل تاثیر گذار در آن را در اختیار شما قرار می دهد.

با توجه به موارد گفته شده می توانیم به صورت اصولی گیربکس متناسب با کارمان را انتخاب کنیم. اما موارد زیر نیز در انتخاب گیربکس صنعتی حائز اهمیت هستند.

میزان بار ورودی و خروجی گیربکس

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در زمان انتخاب گیربکس، در نظر گرفتن نوع باری است که گیربکس با آن سروکار دارد. به طور کلی نوع بار را به 3 دسته ی یکنواخت، غیر یکنواخت و ضربه ای می توانیم تقسیم کنیم.

باید توجه داشته باشیم که در بارهای یکنواخت عمدتا میزان شوک کمتر از 2 حالت دیگر است. بررسی میزان حداکثر باری که گیربکس می تواند انتقال دهد و تناسب آن با بیشترین بار انتقالی در صنعت مورد نظر بسیار مهم است.

به عبارت دیگر هرچه بار انتقالی بزرگ تر، سایز گیربکس نیز بزرگ تر است.

نوع ورودی و خروجی گیربکس

یکی از اجزا مهم در هر گیربکس، شفت یا محور انتقال آن است. از آن جایی که در نهایت وظیفه انتقال، چرخش و خروجی کار الکتروموتور و سایر اجزا گیربکس، بر عهده شفت می باشد؛ تشخیص نوع مناسب آن برای کارآمد بودن در صنعت بسیار ضروری است.

انواع ورودی و خروجی گیربکس

  1. شافت نری
  2. هالو شافت
  3. فلنج
  4. نیم فلنج

دور ورودی و خروجی گیربکس

آن چه در یک گیربکس اهمیت زیادی دارد، میزان دور خروجی آن است. این پارامتر که بر اساس دور بر دقیقه (RPM) سنجیده می شود؛ ارتباط مستقیم با نوع بار دارد. به طور کلی هر چقدر نوع بار سنگین تر باشد، میزان دور خروجی باید کمتر باشد.

دور ورودی از موتور محرک مانند الکتروموتور به چرخ دنده های گیربکس انتقال می یابد. تعداد دنده های چرخ دنده های گیربکس، عامل تعیین کننده میزان کاهش دور ورودی است که به آن نسبت تبدیل گفته می شود.

باتوجه به ویژگی های فنی مختلف که برای کاربری گیربکس صنعتی لحاظ می شود، داشتن معیار های صحیح، دقیق و علمی به انتخاب هر چه بهتر شما کمک می کند.

مشاوره خرید بهترین موتور گیربکس صنعتی

مشاوران مجموعه کالای صنعتی شهباز موتور برای انتخاب اصولی و ارائه بهترین پیشنهاد برای انتخاب گیربکس صنعتی و الکتروموتور به شما مشاوره خواهند داد.

یکی از عوامل مهم در کارکرد گیربکس های صنعتی انتخاب درست الکتروموتور جهت کوپل با آن می باشد. عوامل مهمی در قیمت الکتروموتور تاثیر گذار هستند که میزان دور خروجی مهمترین آن است.

اگر در انتخاب نوع گیربکس صنعتی مورد نظر و نحوه انتخاب آن احتیاج به مشاوره دارید، با کارشناسان فروش شهباز موتور در ارتباط باشید.

درباره ابوالفضل توکلی

من به عنوان مدیر وبسایت شهباز موتور، از سال 1400 در زمینه فروش کالاهای صنعتی فعالیت می کنم و علاقه مند به فرآیندهای تولید و توسعه محصولات صنعتی هستم.

نوشته های مشابه

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *