مقالات

اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور

اجزای تشکیل دنده الکتروموتور

الکتروموتور های صنعتی بر اساس عملکرد اجزای موتور الکتریکی به دو دسته موتورهای برق جریان مستقیم dc و موتورهای برق جریان متناوب ac دسته بندی می شوند. مهمترین اجزای الکتروموتور شامل چرخ دنده ها، سیم پیچی ، اتصالات و مقاومت ها می باشد.

الکتروموتورها دارای دو بخش اساسی سیم پیچ میدان و سیم پیچ آرمیچر هستند. سیم پیچ میدان باعث ایجاد میدان مغناطیسی شده و سیم پیچ آرمیچر این میدان مغناطیسی را به منظور به حرکت در آوردن شافت موتور به جریان در می آورد.

تجهیزات الکتروموتور بر اساس خاصیت مغناطیسی آهنربا عمل می کنند. چرخش آرمیچر بر اثر تغییرات جریان و خاصیت مغناطیسی در داخل الکتروموتورها انجام می گیرد.

موتور الکتریکی یا الکتروموتور ساده دارای چندین اجزای حیاتی است که آن را قادر می سازد تا انرژی الکتریکی را به طور موثر به انرژی مکانیکی تبدیل کند. این انرژی مکانیکی توسط چرخش شافت تولید می‌شود که به کارکرد یکنواخت جهت استفاده برای سایر دستگاه های صنعتی شما کمک می‌کند.

بیشتر بدانید ⇐ آشنایی کامل با انواع موتورهای الکتریکی

اجزای الکتروموتور

اجزای داخلی و خارجی هر الکتروموتور صنعتی در انتخاب موتور الکتریکی اهمیت بالایی دارد. برخی از بخش‌های مهم در این نوع از موتورهای صنعتی شامل روتور، استاتور ، شفت، پروانه و بلبرینگ است. در شکل زیر می توانید بخش‌های مختلف موتور الکتریکی را ببینید.اجزای موتور صنعتی

اجزا یا قطعات داخلی الکتروموتور

قطعات مهمی که در تمامی الکترو موتور ها از جمله الکتروموتور تکفاز و الکتروموتور سه فاز به کار می روند به شرح زیر است:

1. روتور : مهمترین قسمت متحرک الکتروموتور

روتور قسمت متحرک الکترو موتور است. وظیفه ی اصلی روتور تامین نیروی مکانیکی برای چرخاندن شفت است.

در یک پیکربندی معمولی الکتروموتور ، روتور دارای کنداکتور های حامل جریان است که با میدان مغناطیسی استاتور برای ایجاد نیرویی که شفت را می چرخاند با به طور مرتبط کار می کنند.

با این حال، برخی از کنداکتور ها دارای آهنرباها هستند و استاتور، کنداکتور را نگه می دارد.

مقالات مرنبط: روتور چیست؟

روتور

روتور قسمت چرخش موتور را بر عهده دارد که دارای آهنر باهایی هستند که در اطراف صفحات استاتور قرار می گیرد. روتور ها دارای شیارهایی با سیم پیچی های متفاوت هستند که یک جریان متناوب (AC) را برقرار کند که در انتهای آنها یک فن قرار دارند که وظیفه خنک کردن موتور را بر عهده دارند.

دایکاست روتورها با آلومینیوم خالص می باشد و پس از تولید و بهره برداری روتورها. بالانس دینامیکی آنها با دستگاه های کاملا دقیق و با کیفیت بالا صورت می گیرد.

2. استاتور : هسته ی میدان مغناطیسی الکتروموتور

استاتور بخش ثابت مدار الکترومغناطیسی موتور است و معمولا از سیم پیچ یا آهنرباهای ثابت تشکیل شده است. هسته استاتور از ورقه های فلزی نازک زیادی تشکیل شده است که به آنها لیمینت می گویند. لمینیت ها برای کاهش تلفات انرژی استفاده می شوند.

استاتور سیم پیچی شده

3. سیم پیچی : رگ های قطب مغناطیسی

سیم های نارنجی رنگ که در سیم پیچی الکترو موتور استفاده می شوند، معمولا دور یک قسمت نگهدانده محکم و مغناطیسی پیچیده می شوند تا هنگام کارکردن جریان برق قطب های مغناطیسی را تشکیل دهند.

الکتروموتورها در دو پیکربندی از لحاظ میدان مغناطیسی وجود دارند: قطب برجسته و غیر برجسته.

4. بلبرینگ : کاهش دهنده اصطکاک

بلبریگ ها در اصل عامل نگهدارنده روتور در الکتروموتورها هستند و برای چرخش شافت روتور و کاهش اصطکاک بین قطعات چرخنده استفاده میشوند.

بلبرینگ ها درون محفظه موتور قراردارند و شفت موتور از میان بلبرینگ ها به سمت خارج موتور، جایی که بار روی آن اعمال می شود هدایت میشوند.

البته بلبرینگ ها انواع زیادی دارند که در انواع قطعات صنعتی، به خصوص الکتروموتور ها از اصلی ترین اجزاء محسوب می شوند. کاربرد و وظایف بیشتر بلبرینگ را در مقاله بلبرینگ چیست مطالعه کنید.

5. شکاف خالی بین روتور و استاتور

اگرچه فضای بین روتور و استاتور را نمی توان به عنوان یک قسمت فیزیکی از الکتروموتور نامید؛ اما دارای تاثیر خیلی مهمی در عمکرد الکتروموتور است.

روتور و استاتور به صورت مغناطیسی و نه الکتریکی جفت می شوند و یک شکاف هوا بین آنها وجود دارد.

هنگامی که بسته به نوع کاربرد منبع تغذیه مناسب انتخاب می شود، میدان مغناطیسی تنظیم می شود و استاتور و روتور را به هم متصل می کند و به دلیل وجود شکاف هوا، بخشی از میدان مغناطیسی از هر دو روتور یا استاتور عبور می کند.

از آنجایی که جریان مغناطیسی با همین شکاف بین روتور و استاتور افزایش می یابد، این فضای باید تا حد امکان کوچک باشد؛ چرا که فضای بزرگ تأثیر منفی شدیدی بر عملکرد میگذارد.

با این حال، اعمال فضای خیلی کم هم ممکن است علاوه بر سر و صدا ، مشکلات دیگری نیز ایجاد کند.

6. کموتاتور

و در نهایت، کموتاتور مکانیزمی است که توسط موتور شما برای تعویض ورودی اکثر موتورهای DC و برخی موتورهای AC استفاده می شود.

این بخش از حلقه های لغزشی تشکیل شده است که از یکدیگر و از شفت عایق شده اند. جریان آرمیچر موتور شما از طریق برس‌های ثابت در تماس با کموتاتور گردان تامین می‌شود، که باعث برگشت جریان مورد نیاز می‌شود و با چرخش روتور از قطبی به قطب دیگر، نیرو را به روشی بهینه به دستگاه اعمال می‌کند.

قیمت انواع الکتروموتور صنعتی

اجزا یا قطعات خارجی موتور الکتریکی

مهمترین قطعات خارجی که در الکتروموتور ها به کار می روند به شرح زیر است:

شفت

شفت الکتروموتور ها با یک سر خروجی تولید می گردد که ابعاد نهایی آنها با تلرانسهای بسیار دقیق توسط دستگاه های cnc ماشینکاری می شود. خار و جای خار بر روی شفت طبق استاندارد 6880 DIN می باشد.

پروانه

الکتروموتور توسط پروانه های پلاستیکی و پره های تعبیه شده در دو انتهای روتور قفس سنجابی، خنک کاری می شود که پروانه های الکتروموتورها از جنس پلی آمید با مقاومت مکانیکی بالا تولید گردیده که در انتهای الکتروموتور ها برروی شفت نصب می گردد.

جریان هوا توسط چرخش پروانه از عقب الکتروموتور به طرف جلو و برروی بدنه دمیده می شود. در الکتروموتورهای با فریم آلومینیوم جعبه ترمینال به صورت یکپارچه با فریم آلومینیوم ریخته گری می شود و امکان هدایت کابل های برق را از قسمت راست به چپ جعبه ترمینال فراهم می سازد.

بدنه

الکترو موتور های با جنس بدنه آلومینیومی دارای دو محل اتصال زمین هستند که یکی از آنها در داخل ترمینال و دیگری بر روی پایه الکتروموتور تعبیه  شده است در الکتروموتور های با فرم چدن محل اتصال در پایه الکتروموتور تعبیه شده است. باید توجه داشت که جهت جلوگیری از هرگونه شوک الکتریکی و برق گرفتگی احتمالی از طریق الکتروموتور به شبکه برق باید سیم ارت به محل  مربوطه نصب گردد.

در الکتروموتورهای با فریم چدنی جعبه ترمینال بصورت جداگانه ریخته گری می شود و امکان فراهم سازی هدایت کابل های برق را در چهار جهت الکتروموتور نمی تواند فراهم سازد.

فریم خروجی

فریم الکتروموتور های آلومینیومی از سایز 160-55 به روش دایکاست ریخته گری می شود و فرم الکتروموتور های چدنی از سایز 355-100 از جنس چدن داکتیل ریخته گری می شود.

2 دیدگاه در “اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور

  1. سید گفت:

    سلام. آیا شفت در فارسی همان محور است؟

    1. پشتیبانی شهباز موتور گفت:

      درود برشما، بله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *