مقالات

پمپ دنده ای چیست؟

پمپ دنده ای چیست

پمپ های دنده ای یا پمپ غلیظ کش از خانواده پمپ های جابه جایی مثبت است. این اصطلاح به این معنی است که این پمپ ها برای انتقال و جابه جا کردن طیف گسترده ای از مایعات (مایعات با غلظت های مختلف) با ویسکوزیته (غلظت) متفاوت، انجام میدهد.

اجزای پمپ دنده ای

پمپ دنده ای تشکیل شده از دو چرخ دنده (محرک و متحرک) در داخل پوسته پمپ دنده ای که هنگام چرخش ، دنده ها مایع را از دهانه مکش کشیده و بین دو دنده و سطح پوسته نگه میدارند و با خود به دهانه تخلیه حمل کرده و تخلیه میکند.

در دو طرف چرخ دنده ها بوش های برنزی قرار دارند که محور دو طرف دنده در آن قرار دارد که در حین گردش ، بوش ها روغن کاری می شوند ، یک سمت محور محرک از پوسته خارج میشود و برای جلوگیری از نشت مایع درون پوسته از نخ گرافیتی و از مهره جلوی آن برای فشار آوردن نخ ها به دور شافت استفاده می شود.

اجزای داخلی پمپ دنده ای غلیظ کش hf

کارکرد این پمپ ها به این گونه است که مایعات به محض ورود داخل محفظه پمپ، در بین فضای خالی چرخ دنده ها به دام می افتد. در این حین، مایعات به شدت مورد فشار و چرخش قرار داده شده و باعث می شود تا مایع با شدت بسیار بالایی به بیرون از پمپ پمپاژ شود.

نکته بسیار مهم در قدرت پمپاژ مایعات در این پمپ ها این است که هرچقدر لقی بین چرخ دنده ها کمتر باشد، پمپ، مایعات را با فشار بالاتری به بیرون هدایت می کند.

در بیشتر پمپ های دنده ای پوسته ساخته شده توسط کارخانه، دوجداره است. به این صورت که یک فضای خالی بین دنده ها و پوسته ایجاد می کنند و در آن فضای خالی بخار و یا آب گرم عبور می دهند تا از سفت شدن مایعات داخل پمپ جلوگیری شود و پمپ به‌صورت روان، مایع را پمپاژ کند.

اجزای پمپ های دنده‌ای GF

در پمپ های دنده ای فشار خروجی مایعات به عوامل مختلفی مانند: جنس قطعات، غلظت مایعات، لقی بین دنده ها و میزان قدرت موتور بستگی دارد. در این بین نسبت سرعت کارکرد پمپ و غلظت مایع از اهمیت بالایی برخوردار است.

پمپ دنده ای جهت حمل و انتقال کلیه مواد سیال با ویسکوزیته بالا و بدون وجود ذرات معلق به کار می رود. فشار ایجاد شده بوسیله این پمپ ها کم و حداکثر 5 بار فشار می باشد. مایعات پمپاژ شده باید دارای خاصیت خود روغن کاری باشند.

مشخصات فنی پمپ های دنده ای

پمپ های دنده ای کوچک با حداکثر دور 1400 و پمپ های دنده ای سایز بزرگ با حداکثر دور 700 دور بر دقیقه تولید و عرضه می شوند. هرچه سرعت کارکرد پمپ کمتر و قدرت موتور بالاتر باشد، پمپ می تواند مایعات با غلظت بالاتری را پمپاژ کند.

پمپ های دنده ای می توانند دبی (میزان پمپاژ مایعات در واحد زمانی مشخص) حداکثر 170 متر مکعب در ساعت و فشار 25 BAR رو اعمال کنند.

تعیین توان و دور برای پمپ ها ارتباط مستقیم با دبی مورد نیاز، فشار و غلظت سیال دارد.

پمپ های دنده ای در مرحله تولید به دو نوع پمپ های دنده ای خارجی و پمپ های دنده ای داخلی تقسیم می شوند که هرکدام به نسبت کارایی خود در مکان ها و صنعت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه هر دو نوع آن را مورد بررسی قرار می دهیم.
با توجه به مکانیسم و گستره استفاده پمپ های دنده ای، نگهداری و نحوه تعمیرات پمپ دنده ای از اهیمت ویژه ای برخوردار هستند.

  • تفاوت پمپ دنده داخلی و دنده خارجی

جنس بدنه و دنده

پمپ صنعتی غلیظ کش یا دنده ای به طور معمول با 3 مدل جنس پوسته به بازار عرضه می شوند:

پمپ دنده ای چدن:

پمپ دنده ای چدنی دارای مقاومت بالا در برابر آسیب های محیطی، و جنس دنده آنها معمولا فولادی است.

پمپ دنده ای استیل:

این پمپ ها برای کاربرد هایی که احتیاج به پمپاژ مواد حساس بهداشتی دارند (مانند مایعات خوراکی) استفاده می شود.

پمپ های دنده ای تمام استیل دارای چرخ دنده از جنس استیل هستند.

پمپ دنده ای برنجی:

این پمپ نیز در بازار با دنده فولاد و استیل به بازار عرضه می شوند که با توجه به کارایی جنس چدن و استیل بسیار کم مصرف هستند.

نحوه کار پمپ های دنده ای

کلا همه پمپ های دنده ای ایرانی تشکیل شده از دو چرخ دنده (محرک و متحرک) در داخل پوسته که هنگام چرخش دنده ها مایع را از دهانه مکش کشیده و بین دو دنده و سطح پوسته نگه میدارند و با خود به دهانه تخلیه حمل کرده و تخلیه میشود. در دو طرف چرخ دنده ها بوش های چدنی برنزی قرار دارند که محور دوطرف دنده در آن قراردارد که در حین گردش ، بوش ها روغن کاری میشوند ، یک سمت محور محرک از پوسته خارج میشود و برای جلوگیری از نشت مایع درون پوسته از نخ گرافیتی و مهره جلوی آن برای فشار آوردن نخ ها به دور شافت مورد استفاده قرار می گیرد.

عوامل موثر بر کارایی پمپ های دنده ای 

  • فاصله‌های هندسی در قسمت بیرونی چرخ دنده‌ها امکان نشتی و جریان برگشتی را فراهم می کند. با این حال گاهی اوقات فاصله‌های بالاتر به کاهش اصطکاک هیدرودینامیکی و بهبود کارایی کمک می کند.
  • برگشت زیاد بین دنده‌ها باعث نشت مایع نیز می‌شود. با این حال، این به کاهش انرژی تلف شده ناشی از به دام انداختن مایع بین دندانه‌های چرخ دنده کمک می‌کند.

برند های ایرانی و خارجی سازنده پمپ دنده ای

از میان برند های مطرح در کشور ایران می توان به پمپ نقش جهان که سابقه و کیفیت بالایی نیز دارد اشاره کرد.

در زیر چند نمونه از باین محصولات را مشاهده می کنید.

نوشته های مشابه

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *