الکتروموتور ایرانی (85)

الکتروموتور خارجی (51)

الکتروموتور تک فاز (36)

الکتروموتور سه فاز (88)

الکتروموتور

الکتروموتور به تجهیزات صنعتی گفته می شود که انرژی الکتریکی را با استفاده از پدیده الکترومغناطیس به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. به طورکلی می توان گفت این موتورهای الکتریکی برای تولید انرژی دورانی کاربرد دارند.

دینام صنعتی، گشتاور مکانیکی خود را با برهم‌ کنش رساناها در زوایای قائم به میدان مغناطیسی تولید می‌کنند. هر الکتروموتور صنعتی بر اساس تعداد دور سیم‌ پیچ و جریان عبوری آن، شروع به حرکت می کند. این موضوع حائز اهمیت است که هر موتور الکتریکی بسته به نوع دور در گشتاور خروجی و سرعت متفاوت است.

انواع موتور صنعتی

موتورهای صنعتی موجود در بازار را می‌توان در انواع زیر دسته بندی کرد:

 • الکتروموتور کولری
 • الکتروموتور AC یا القایی
 • الکتروموتور DC یا مستقیم
 • الکتروموتور فن کوئل
 • الکتروموتور ضد انفجار
 • موتور تک بنزینی
 • الکتروموتور دو سرعته دالاندر
 • الکتروموتور ترمزدار
 • الکتروموتور مشعل
 • الکتروموتور فشار قوی

اجزای الکتروموتور

اجزای داخلی و خارجی هر الکتروموتور صنعتی در انتخاب موتور الکتریکی اهمیت بالایی دارد. برخی از بخش‌های مهم در این نوع از موتورهای صنعتی شامل روتور، استاتور ، شفت، پروانه و بلبرینگ است. در شکل زیر می توانید بخش‌های مختلف موتور الکتریکی را ببینید.اجزای موتور صنعتی

مقاله آشنایی با اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور به شما برای شناخت اجزای موتورهای صنعتی پیش از خرید کمک بسیاری می کند.

دورهای الکتروموتور صنعتی

انواع الکتروموتور صنعتی بر اساس دور نیز به مدل های زیر تقسیم بندی می‌شوند.

الکتروموتور 2 پل: الکتروموتور 3000 دور را به الکتروموتور دو پل نیز می شناسند. این نوع از موتورهای الکتریکی به دلیل قدرت بالا، طیف وسیعی از توان‌ها را در بر می‌گیرند.

الکتروموتور 4 پل: الکتروموتور 1400 یا 1500 دور به چهار پل نیز معروف است و به منظور ایجاد میدان مغناطیسی از 4 آهنربا استفاده می‌کنند.

الکتروموتور 6 پل: الکتروموتور 900 یا 1000 دور از 6 آهنربا برای تبدیل جریان الکتریکی به جریان مکانیکی استفاده می کند.

الکتروموتور 8 پل: الکتروموتور 750 دور با 8 آهنربا میدان مغناطیسی موردنیاز برای تبدیل جریان الکتریکی به مغناطیسی را به وجود می‌آورد.

اتصالات خروجی در دینام صنعتی

از موارد مهم دیگر در انتخاب دینام های صنعتی علاوه بر نوع فریم خروجی، نوع اتصال است. تمامی موتورهای الکتریکی بسته به نوع جنس بدنه، چدن یا آلومینیوم دارای فلنج جهت اتصال به سایر تجهیزات صنعتی می باشند.

انواع الکتروموتور بر اساس اتصالات خروجی:

کاربردهای الکتروموتور در صنایع

 • اتصال به گیربکس های صنعتی: گیربکس صنعتی به عنوان مبدل سرعت و گشتاور در الکتروموتور عمل کرده و سرعت را کاهش و سپس گشتاور را به سمت خروجی منتقل می کند.
 • اتصال به اینورتر: اینورتر برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کنترل سرعت چرخش موتور به الکتروموتور ها متصل می شوند. همجنین اینورتر ها قابلیت تبدیل جریان DC به AC را دارند.
 • راه اندازی پمپ ها: پمپ صنعتی از انواع موتور صنعتی است که برای تامین نیروی محرک خود نیاز به نیروی خارجی دارد. پمپ ها انرژی الکتریکی را از الکتروموتور گرفته و به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند.
 • راه اندازی سایر تجهیزات صنعتی: فن ها و دمنده های صنعتی از انواع دیگر تجهیزات صنعتی هستند که از دینام های صنعتی به عنوان محرک استفاده می کنند.

انواع الکتروموتور بر اساس خروجی

نمایندگی فروش انواع الکتروموتور

نمایندگی شهباز موتور عرضه کننده انواع الکتروموتور در شهرهای مختلف ایران اعم از اصفهان، تهران، تبریز، مشهد، قم، یزد، یاسوج، اراک، کرمان، سمنان، کرج، ارومیه، اردبیل، رشت، شیراز، اهواز و… و همچنین کشورهای خاورمیانه می باشد. این الکتروموتور AC بسته به نوع کارایی به دو نوع الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز تقسیم می شوند.

الکتروموتور تک فاز

این الکتروموتور القایی فقط از ولتاژ 220 ولت استفاده می کند و به الکتروموتور 220 ولت معروف است. این نوع از الکتروموتورها بر خلاف الکتروموتورهای القایی سه فاز تنها با یک فاز، میدان مغناطیسی نوسانی ایجاد می کند.

الکتروموتور AC تک فاز معمولا به صورت الکتروموتور رله ای و الکتروموتور دو خازن کلاچ دار (CRS) وجود دارد.

الکتروموتور سه فاز

این دسته از الکتروموتورها به دلیل قدرت بالا در مصارف صنعتی بسیار کاربرد دارند و برای کارکرد به شبکه توزیع برق سه فاز متصل می شوند.

الکتروموتور 220-380 ولت در برخی توان‌ها نشان دهنده قابلیت این نوع از دینام‌ های صنعتی در استفاده از دو ولتاژ 220 و 380 ولت است و با توجه به نحوه اتصال ستاره ای یا مثلثی می توان ولتاژ دلخواه را انتخاب کرد.

سری الکتروموتور 380-660 ولت به الکتروموتور بزرگ در بازار شناخته می شوند و در صنایعی که به قدرت و توان بالا نیاز است، کاربرد دارد. صنایعی چون پتروشیمی، صنایع قیر و … از این الکتروموتور سه فاز استفاده می کنند.

انواع الکترموتور یا دینام صنعتی بر اساس منبع تغذیه

خرید الکتروموتور

الکتروموتور های موجود در بازار در انواع الکتروموتور ایرانی و الکتروموتور خارجی به فروش می رسد. فروشگاه کالای صنعتی شهباز موتور نمایندگی انواع الکتروموتور در ایران بوده و این محصول را در برندهای مختلف به فروش می رساند.

الکتروموتور ایرانی

در ایران تولید کنندگان برتر الکتروموتور مانند الکتروموتور موتوژن و الکتروموتور الکتروژن توانسته اند در بازار جهانی سهم خرید خوبی را به محصولات خود اختصاص دهند. همچنین این برندها با تمامی برندهای الکتروموتور خارجی رقابت داشته و محصولات خود را به سراسر جهان صادر کنند.

الکتروموتور خارجی

فروشگاه شهباز موتور، نمایندگی الکتروموتور خارجی در برندهای مختلف مانند الکتروموتور چینی و … است. صنعتگران با توجه به نوع صنعت خود می توانند از میان تمامی برندهای مطرح جهان مانند الکتروموتور ایده آل، الکتروموتور زیمنس، الکتروموتور ABB و… با نمایندگی شهباز موتور، مرجع تخصصی کالای صنعتی در ارتباط بوده و سفارش خود را ثبت نمایند.