مقالات

کاربرد الکتروموتور ها

کاربرد الکتروموتورها در صنایع و مصارف خانگی، نقش مهمی در ایجاد حرکت را ایفا کرده است و جریان الکتریکی مهم‌‌ترین عامل در کارکرد آنها است.

موتورهای الکتریکی از زمان ایجاد تاکنون تغییر و تحولات زیادی را طی کرده اند از طراحی پوسته و… همگی پس از گذشت نزدیک به 200 سال برای بهینه‌تر کردن آنها در شرکت های بزرگ فعالیت هایی انجام می شود. موتورهای الکتریکی به مرور زمان و برحسب نیاز دارای قدرت‌ها و مزیت‌هایی شدند که آنها را متمایز می کرد.

کاربرد الکتروموتور یا موتور های الکتریکی

الکتروموتورها توانستند در زندگی روزمره انسان تأثیر بسزایی داشته باشند و بسیاری از قابلیت های محدود گذشته را بهینه ترکنند و یا به طور کلی تغییر دهند. به وجود آمدن الکتروموتورهای تکفاز و الکتروموتورهای سه فاز در سایزها و توان های متفاوت تأثیر شگرفی در صنعتی شدن کشورها داشتند.

ساخت انواع دستگاه‌ها، ماشین آلات و دیگر تجهیزات صنعتی در پیشرفته شدن کشورها موثر بودند. دستگاه‌های صنعتی برای انجام امور تولیدی در صنایع نیازمند الکتروموتورها هستند.

ایجاد کارخانجات بزرگ و سرشناس درتولید لوازم الکتریکی در کلاس جهانی موجب گردید به نوعی صنعت کشورها دچار تغییر و تحول گردد لذا طراحی و ساخت الکتروموتور به نحوی انحصاری گردید و دیگر کشورها را نیازمند خود گردانید.

با به روز تر شدن علوم و فنون مهندسی توانایی در طراحی و تولید الکتروموتورها برای دیگر کشورها میسر گردید و توانستند خود را از میان کشورهای نیازمند جداکرده و خود تولیدکننده مستقلی گردند که در خاورمیانه ایران توانست خود را از لحاظ تولید الکتروموتور بی نیاز گرداند و حتی به صادرات بپردازد.

موارد مهم در به کارگیری الکتروموتور

الکتروموتورهای موجود در بازار به منظور استفاده صنعتی و خانگی به صورت تکفاز و سه فاز یافت می شوند لذا دارای خصوصیاتی هستند که در طراحی و ساخت دستگاهها و مصرف باید مورد بررسی قرار بگیرند.

مواردی که الکتروموتورهای ایده آل را از دیگر نمونه ها متمایز می سازد مواردی است از قبیل:

  • جنس بدنه
  • نوع کلاس کاری
  • نوع درجه حفاظت
  • جنس متریال به کار رفته
  • دقت در سیم پیچی استاتور
  • راندمان کاری بالا
  • کم مصرف بودن در انرژی برق

و مواردی دیگر که همگی در کیفیت محصول تأثیر گذار می باشند.

قیمت و مشخصات انواع الکتروموتور

میزان مصرف انرژی الکتروموتورها و دستگاهها همواره از لحاظ اقتصادی بودن مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند، لذا تولید الکتروموتورهایی با راندمان کاری بالا و میزان مصرف انرژی پایین و فروش در بازار دارای جایگاه ویژه ای می باشد.

تولید الکتروموتور دارای روش های خاص می باشد که هر شرکت تولیدی بنابر میزان کیفیت بالای متریال و دقت در روند تولید می تواند جایگاه بالاتری را برای خود کسب کند.

بازگشت به ابتدای مقاله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *