مقالات

کاربرد الکتروموتور ها

کاربرد الکتروموتور صنعتی

الکتروموتور یکی از انواع کالاهای صنعتی بوده که کاربرد گسترده ای در مصارف متفاوت، از مصارف خانگی تا مصارف سنگین صنعتی دارد. کاربرد الکتروموتور در صنعت و یا بیرون از صنعت، به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه مقاله به انواع کاربرد این کالای صنعتی اشاره خواهیم داشت.

کاربرد الکتروموتور یا موتورهای الکتریکی چیست؟

این دستگاه که از مهمترین اجزای هر صنعت است، در تجهیزات تهویه، لوازم خانه، مصارف سبک و سنگین صنعتی و حتی وسایل نقلیه نقش بسیار پررنگی دارد. الکتروموتور یکی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین پیشرفت ها در زمینه مهندسی بوده که با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی، تحول قابل توجهی در صنایع متفاوت رقم زد.

الکتروموتورها با توجه به کاربرد گسترده ای که دارند. با توان، کاربری و نوع طراحی متفاوتی تولید می شوند که هر یک از آنها در مصارف متناسب با ویژگی های خود کاربرد دارند. در ادامه به معرفی کاربرد های الکتروموتور به همراه انواع آن می پردازیم.

انواع الکتروموتور

موتورهای صنعتی بر اساس کاربری، به چند دسته تقسیم می شوند:

  • الکتروموتور AC
  • الکتروموتور DC
  • الکتروموتورهای خاص

الکتروموتور AC یا Alternating Current

الکتروموتور AC از انواع الکتروموتور صنعتی بوده که با استفاده از برق AC تغذیه می شود. از الکتروموتور AC در مصارف متفاوتی استفاده می شود؛ این دسته از موتور های الکتریکی، انعطاف پذیری بالایی در تامین انرژی دستگاه های متفاوت دارند و به دلیل سهولت در تعمیر این موتورهای الکتریکی، مصرف کنندگان بیشتری تمایل به استفاده از موتورهای AC دارند. این دسته از موتورهای الکتریکی با دو منبه تغذیه تک فاز و سه فاز تولید می شوند.

کاربرد موتور های ac تک فاز، در مصارف سبک، کوچک و ساده بوده و به صورت تک خازن یا رله ای و دو خازن یا کلاچ دار در بازار عرضه می شوند.

 

الکتروموتور های AC یکی از الکتروموتور هایی هستند که با استفاده از برق AC تغذیه می شوند. این نوع الکتروموتور ها به طور گسترده ای برای تأمین انرژی دستگاه های مختلف استفاده می شوند زیرا کنترل آنها آسان است و ویژگی هایی دارند که می توانند با هزینه کم پیکربندی شوند. با اتصال الکتروموتور به منبع تغذیه به راحتی و با هزینه کم می توان الکتروموتور های AC را راه اندازی کرد. قطعات به کار رفته در الکتروموتور های AC همانند موتور الکتریکی DC است با این تفاوت که الکتروموتور AC کموتاتور ندارد اما بلبرینگ دارد. برای خنک شدن الکتروموتور هنگام چرخش شفت نیر بر روی برخی الکتروموتور ها فن نصب می شود. موتورهای AC به صورت تکفاز و سه فاز کار می کنند.

موارد مهم در به کارگیری الکتروموتور

الکتروموتورهای موجود در بازار به منظور استفاده صنعتی و خانگی به صورت تکفاز و سه فاز یافت می شوند لذا دارای خصوصیاتی هستند که در طراحی و ساخت دستگاهها و مصرف باید مورد بررسی قرار بگیرند.

مواردی که الکتروموتورهای ایده آل را از دیگر نمونه ها متمایز می سازد مواردی است از قبیل:

  • جنس بدنه
  • نوع کلاس کاری
  • نوع درجه حفاظت
  • جنس متریال به کار رفته
  • دقت در سیم پیچی استاتور
  • راندمان کاری بالا
  • کم مصرف بودن در انرژی برق

و مواردی دیگر که همگی در کیفیت محصول تأثیر گذار می باشند.

قیمت و مشخصات انواع الکتروموتور

میزان مصرف انرژی الکتروموتورها و دستگاهها همواره از لحاظ اقتصادی بودن مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند، لذا تولید الکتروموتورهایی با راندمان کاری بالا و میزان مصرف انرژی پایین و فروش در بازار دارای جایگاه ویژه ای می باشد.

تولید الکتروموتور دارای روش های خاص می باشد که هر شرکت تولیدی بنابر میزان کیفیت بالای متریال و دقت در روند تولید می تواند جایگاه بالاتری را برای خود کسب کند.

نوع کاربری الکتروموتور ها همیشه از سوالات مصرف کنندگان بوده و ما سعی کردیم در حد توان، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

در صورت نیاز به مشاوره خرید برای انتخاب دینام یا الکتروموتور مناسب برای کاربرد خود با کارشناسان شهباز موتور در ارتباط باشید.

درباره ابوالفضل توکلی

من به عنوان مدیر وبسایت شهباز موتور، از سال 1400 در زمینه فروش کالاهای صنعتی فعالیت می کنم و علاقه مند به فرآیندهای تولید و توسعه محصولات صنعتی هستم.

نوشته های مشابه

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *