مقالات

موتور پله ای

موتورهای پله ای از نوع موتور های بدون جاروبک می باشد و دارای دقت بالابوده و از نوع موتور های AC می باشند.از کاربردهای ویژه این الکتروموتورها در کنترل موقعیت و سرعت به روش حلقه باز می باشد.فرمان گیری این الکتروموتور ها به شکل پالس های الکتریکی می باشد,زمانی که  پالس های ورودی به این الکتروموتورها وارد می شود, روتور الکتروموتور با سرعت و زاویه ای مشخص شروع به حرکت(دوران) می کند.هر سیگنال (پالس) وارد شده به الکتروموتور باعث چرخش محور الکتروموتور می گردد.
نکته:شافت الکتروموتور های پله ای دارای ساختاری از جنس آهن بوده که دور آن را دندانه هایی مغناطیسی(آهنربا) پوشانده شده است.زمانی که جریان (سیگنال) به موتور القا می شود باعث چرخش روتور شده و باعث ایجاد جذب یکی از دندانه های روتور می شود به موازات آن که دنده اولی به وسیله سیگنال می ایستد نسبت به دنده بعدی خودش دارای یک فاصله می شود.در صورت خاموش یا روشن شدن سیگنال دنده روتور به آهستگی چرخیده که به اصطلاح به هر کدام از این حرکت یا چرخش گام یا استپ می گویند.مجموعه کامل از این گامها که تعداد مشخصی دارند یک دور کامل موتور را می سازند.

                            موتور پله ایموتور پله ای
الکتروموتورهای پله ای دارای انواع مختلفی می باشد که شامل:
1.موتور پله ای با مغناطیس دائم
2.موتور پله ای با مغناطیس متغیر(مقاومت مغناطیسی)
3.موتورهای پله ای سنکرون هیبریدی
4.موتور های پله ای لاوت LAVET TYPE
این نوع الکتروموتورخود دارای گروهی از موتورهای پله ای می باشد که به موتورهای پله ای دوفاز معروف بوده و دارای دو زیر گروه تک قطبی و دو قطبی می باشد.
مزیت این نوع الکتروموتورها شامل:
1.کنترل ساده
2.راه اندازی و نصب ساده و ارزان
3.ساختار مکانیکی ساده
4.عدم نیاز به فیدبک
معایب الکتروموتورهای پله ای:
1.توان محدود
2.راندمان پایین
3.پرش و نوسان زیاد

موتور پله ای
کاربرد موتورهای پله ای در صنایع مختلف
1.کاربرد در دستگاههای CNC
2.کاربرد در صنایع پزشکی
3.کاربرد در صنایع رایانه ای مانند چاپگرها و اسکنرها
4.کاربرد در دوربین های مدار بسته
5.کاربد در صنعت سینما جهت نورپردازی هوشمند صحنه نمایش

بازگشت به ابتدای مقاله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *