مقالات

موتور اسپیندل چیست؟

موتور اسپیندل

به طور قطع صنایع و تولیدکنندگان صنعتی در کارخانه خود و یا بر حسب مورد به دستگاهCNC نیاز پیدا می کنند.

دستگاه CNC دستگاهی است که برای برش و یا به عبارت دیگر براده برداری از سطوح مختلف از جمله فلز و یا چوب کاربرد دارد که از دقت بسیار بالایی برخورداراست.

ستون اصلی کارکرد دستگاه CNC موتور اسپیندل می باشد. این موتورها از سری موتورهای AC بوده که فرکانس برق عامل اصلی سرعت دوران این نوع موتور ها می باشد.

نکته:اگر به این نوع موتورها برق سه فاز شهر وصل شود مانند یک موتور معمولی شروع به کار کرده ولی پس از مدت زمان کوتاهی جریان کشیده و موتور خواهد سوخت.

برای بالابردن فرکانس موتور نیاز به دستگاهی داریم به نام اینورتر.برای مشاهده نحوه کارکرد اینورتر به منو سایت کالای صنعتی شهباز موتور مراجعه نمایید.

فرکانس برق شهر 50Hz می باشدکه برای افزایش این مقدار فقط با اینورتر قابل افزایش بوده و قابل اطمینان می باشد.

موتوراسپیندل بر اساس روش خاصی ساخته می شود که تفاوت بخصوصی با موتور های معمولی دارد، این موتورها نوع شفت روتور آنها از نوع سنکرون می باشد.

بیشتر بخوانید: روتور چیست؟

بلبرینگ های مورد مصرف در این نوع موتور ها از نوع خاص بوده که با توان هر موتور نوع کد خاص به خود را دارند.

این نوع موتورها با قدرت از 0.25 الی 15Kw در بازار موجود می باشد. موتور های اسپیندل بنابر شرایط کاری سرعت آنها نیز متغیر بوده و از 6000 الی 60000 دور بر دقیقه متفاوت می باشند.

از آنجایی که بلبرینگ ها وظیفه جلوگیری از اصطحاک و تحمل بار را دارند، اغلب خرابی های مکانیکی این نوع موتور ها مربوط به بلبرینگ های آنها می باشد که این خرابی ها بیشتر متوجه بلبرینگ جلو موتور می باشد.

برای جلوگیری از این اتفاق لازم است بلبرینگ ها و انواع آن را خوب بشناسید تا بلبرینگ متناسب با کار خود انتخاب کنید و مانع از خرابی مکرر آن شوید.

برای درک بهتر این موضوع می توان موتور را در حالت خاموش تست کرد و لقی و میزان خرابی و صدای بلبرینگ را متوجه شد.

توجه:برای باز کردن و یا تعمیرات این نوع الکتروموتور باید از افراد مجرب و حرفه ای و با تجهیزات مخصوص بهره برد زیرا تعمیرات این نوع موتور نیاز به دقت خاص و تجربه کافی در این زمینه دارد.

موتور اسپیندل باید به طور منظم و دقیق بازرسی و کنترل شود که در کارکرد آن اختلال ایجاد نشود بااین حال پس از گذشت مدت زمانی نیاز به سرویس و تعمیرات پیدا خواهد کرد.در این راستا مجموعه شهباز موتور با کادری مجرب و حرفه ای موتورهای اسپیندل را تعمیر کرده و آنها را به چرخه صنعت باز می گرداند.

بازگشت به ابتدای مقاله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *