مقالات

آشنایی با جریان الکتریکی

انواع جریان الکتریکی مستقیم یا DC و متناوب یا AC

باورود برق (جریان الکتریکی) به دنیا و روشن شدن اولین لامپ ها برای روشنایی خانه ها و مغازه ها تحولی جدید در به وجود آمدن دیگر صنایع رخ داد و موجب گردید از این انرژی و توانایی بالقوه آن بهره برداری های مفیدی صورت پذیرد.

تغییر در نوع ابزارآلات و وسایل مثل اختراع پنکه برای ایجاد هوایی مطبوع در فصل گرما و دیگر اختراعاتی که برق (جریان الکتریکی)در آنها نقش حیاتی را ایفا می کند زندگی انسان را به سوی راحت تر شدن پیش برد.

جریان الکتریکی از همان ابتدا دارای ابهاماتی بود که دانشمندان زیادی بر روی نحوه عملکرد آن تحقیق و بررسی انجام داده اند که می توان به بارزترین و سرشناس ترین آنها به نیکولا تسلا، توماس ادیسون،جرج وستینگهاوس و دیگر دانشمندانی که طی سال ها تحقیق و بررسی به خواص و ویژگی های برق پی بردند.

جریان الکتریکی یعنی جاری شدن بار الکتریکی در یک مدار الکتریکی، که بار الکتریکی را الکترون ها حمل و جابجا می کنند.در واحد بین المللی واحدی برای جریان الکتریکی تعریف شده که آمپر نامیده می شود.میزان جریان الکتریکی در یک مدار را به وسیله دستگاهی به نام آمپرمتر می توان اندازه گیری کرد.جریان الکتریکی با عبور از مدارهای الکتریکی که می تواند کاربری متفاوتی داشته باشند باعث به وجود آمدن نور، گرما و حتی صدا شوند.

انواع جریان الکتریکی

جریان الکتریکی و روند رو به رشد آن در دنیا سبب شد تا جریان الکتریکی بر دو نوع AC و DC تولید شود و هرکدام به نحوی مورد استفاده قرار بگیرد.

جریان الکتریکی مستقیم یا DC

این جریان به جریان مستقیم شناخته می شود و از مولدهایی همچون انواع باتری ها و مبدل های جریان الکتریکی AC به DC قابل تولید و دستیابی است.

جریان DC به طور تخصصی جریانی نام دارد که جهت آن تغییر نمی کند ولی میزان لحظه ای آن ثابت می باشد.این جریان را می توان با استفاده از عوامل و تجهیزات خاص که در مهندسی برق به نام یکسوکننده ها نام دارداز جریان متناوب AC به دست آورد.جریان مستقیم امروزه کاربردهای وسیعی دارد که می توان به ساخت اسباب بازی و یا صنایع شیمیایی نظیر تولید گاز کلر در اثر تجزیه نمک خوراکی اشاره کرد.

از مصارف عمده جریان مستقیم و ایجاد آن می توان به وسایلی همچون رادیو ها، تلویزیون ها، کامپیوترها و گوشی های تلفن همراه و… اشاره کرد.

جریان متناوب یا AC

نوعی دیگر از جریان الکتریکی وجود دارد که به جریان متناوب یا AC شناخته می شود.
این جریان برخلاف جریان مستقیم در جهت حرکت متغیر است.اگر بخواهیم تعریف ظاهری برای این جریان داشته باشیم می توانیم آنرا به شکل یک موج سینوسی بر روی یک بردار ترسیم نماییم.

امروزه در کلیه مصارف صنعتی و خانگی از این نوع جریان استفاده می شود.

جریان الکتریکیAC (برق) ازمحل تولید نیروگاهها، توربین های بادی، صفحات خورشیدی و… به وسیله کابل ها به شهرها و روستاها می رسند و موجب روشن شدن و به حرکت در آمدن انواع لوازم مثل لامپها، کولرها و… می شوند.

جریان متناوب یا AC امروزه به دوصورت سه فاز و تکفاز ارائه می شود که نوع سه فاز آن بیشتر مصرف صنعتی مانند الکتروموتور دارد، دراین میان نوع تکفاز آن که در ایران ولتاژی برابر با 220 تا 240 ولت دارد، به منظور مصارف خانگی کاربرد دارد.

در صنایع بزرگ و کوچک به دلیل وجود انواع توان های مختلف در خط های تولیدی و نیز استفاده از الکتروموتور تکفاز و الکتروموتور سه فاز استفاده از این نوع جریان کاربردی می باشد.

مشاهده انواع الکتروموتور ها

فرکانس یا بسامد جریان

جریان متناوب جریانی است که دارای فرکانس می باشد و استاندارد موجود جهانی آن 60 و 50 هرتز می باشد.

معیار اندازه گیری یک عمل (حادثه، حرکت، رفت و برگشت، صعود و سقوط، باز و بسته شدن و…) در واحد زمان می باشد (زمان مثل ثانیه، دقیقه و…) که برای بدست آوردن فرکانس در یک بازه زمانی ثابت تعداد دفعات آن عمل را در بازه زمانی شمارش می کنند.

ولتاژ جریان

جریان الکتریکی حامل ولتاژ می باشد، ولتاژ یا اختلاف پتانسیل الکتریکی به میزان نیروی لازم برای جابجایی یک واحد بار الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر می باشد.

واحد بین المللی برای تعیین ولتاژ را ولت(V) می نامند و برای اندازه گیری مقدار آن از ولت متر استفاده می کنند.در مدارهای الکتریکی به میزان کم شدن ولتاژ معین در مدار (مثلأبرق خانگی 220ولت) را افت ولتاژ می نامند. منبع ولتاژ می تواند متفاوت باشد مثل انواع باتری و مولدهای الکتریکی مثل دینام و….

درمساحت های بزرگ شهری ومنطقه ای وحتی کشوری تولید الکتریسیته توسط ژنراتورهای بزرگ مخصوص واقع در نیروگاههای آبی، گازی، توربین های بادی و …. انجام می شود. ولتاژ تولید شده توسط کابل های انتقال به شبکه های مصرف شهری و روستایی می رسد و در فواصل معینی از ترانسفورماتورهای کاهنده و یا افزاینده در مسیر استفاده می کنند.

بازگشت به ابتدای مقاله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *