مقالات

منظور از تیپ یا سایز گیربکس های صنعتی چیست؟

منظور از تیپ یا سایز گیربکس های صنعتی چیست؟

در این مطلب از سایت شهباز موتور، به طور قابل فهم و ساده توضیح می دهیم که منظور از تیپ یا سایز گیربکس های صنعتی چیست و بر چه اساسی نام گذاری می شوند.

سایز یا تیپ انواع گیربکس توسط تولید کننده های گیربکس صنعتی، برای هر محصول خود با مشخصات فنی منحصر فرد آن گیربکس نام گذاری می شود و برای نام گذاری آنها دلیل خاصی وجود ندارد.

مثلا برند اپل، مدل گوشی های آیفون خود را با حروف و اعداد خاصی (مثل آیفون 13 پرو) به بازار معرفی می کند که ارقام و حروف آن به مشخصات خاصی از آن گوشی ها اشاره نمی کند.

چرا اسم برخی از تیپ ها یا سایز ها بیشتر به گوش می خورند؟

همانطور که شما نام کالاهای پرفروش بیشتر به گوشتان می خورد، نام گیربکس حلزونی را حتما شنیده اید یا با آن آشنایی دارید.

به دلیل پرفروش بودن این گیربکس های صنعتی، تولید کننده های آن از یک نام برای تیپ یا سایز آن استفاده می کنند. این کار به دلیل این است که هنگام فروش به فروشنده های مختلف با گفتن نام تیپ آنها، فهم مشخصات فنی محصولات آنها برای فروشندگان و خریداران راحت تر است.

معمولا تولید کننده های ایرانی گیربکس های صنعتی، نام این تیپ ها را از محصولات خارجی انتخاب می کنند.

برای مثال در نام گذاری گیربکس حلزونی vf86، حروف vf یعنی این گیربکس دارای ورودی شافت نری (تک خار) و پایه دار است (از طریق پایه به دستگاه مورد نظر نصب می شود) و عدد 86 نشان دهنده ی این است که این گیربکس مشخصات فنی خاص خود را دارد (مثل آیفون 13 پرو).

حالا یک تولید کننده گیربکس حلزونی، می تواند همین گیربکس را تولید کند و نام gu20 را برای آن انتخاب کند (همینقدر تصادفی)! اما این کار معقول نیست و برای فروش راحت تر و شناخت بهتر خریداران این کار را نمی کنند.

آشنایی کامل با تیپ یا سایز گیربکس حلزونی

گیربکس های حلزونی علاوه بر اینکه در طراحی های تنوعی تولید می شوند، سایزهای متنوعی نیز دارند. اصولا سایز این دسته از گیربکس های صنعتی بدین شکل طبقه بندی می شود:

نوع طراحیتیپ ها
NMRV (کتابی یا مکعبی)25 – 30 – 40 – 50 – 63 – 75 – 90 – 110 – 130 – 150 – 185 – 250 – 300
VF (ورودی شافت – پایه دار)

VF FC (ورودی شافت – پایه فلنج)

MVF (ورودی فلنج – پایه دار)

MVF FC (ورودی فلنج – پایه فلنج)

49 – 62 – 86 – 110 – 130 – 150 – 185 – 200 – 210 – 250
طراحی انواع گیربکس حلزونی

طراحی انواع گیربکس حلزونی

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *