مقالات

استفاده از مقاومت ترمز اینورتر

کاربرد و استفاده از مقاومت ترمز اینورتر

مقاومت ترمز اینورتر چیست؟

مقاومت ترمز اینورتر یکی از مهم ترین قطعاتی است که وظیفه کنترل موتور AC توسط درایو را دارد. اصولا از این قطعه در زمان توقف موتور استفاده می شود و انواع مختلفی نیز دارد که هر یک از آنها کاربرد مختص به خود را دارند.

با توجه به اینکه اهمیت این قطعه بسیار بالا بوده است، در موارد متفاوتی کاربرد دارد. آسانسور، جرثقیل و برخی ماشین آلات صنعتی دیگر، از انواع کاربرد های مقاومت ترمز اینورتر هستند. اهمیت بالای ترمز اینورتر باعث شده تا حساسیت بیشتری در نحوه نصب و اتصال Breaking resistor به ترمینال اینورتر به وجود آید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

مقاومت ترمز اینورتر زمانی آغاز می شود که فرایند توقف صورت گرفته و انرژی جنبشی به انرژی الکتریکی تبدیل شده باشد. در چنین شرایطی اصطلاحا می گویند که موتور از حالت مصرف کننده به حالت تولید کننده تبدیل شده است. به همین خاطر لازم است که انرژی تولید شده به طوری استفاده شود که از مقاومت ترمز اینورتر کمک بگیرد.

یکی از قطعاتی که می تواند انرژی تولید شده را به گرما کند، Braking Resistor است؛ این قطعه توقف سریع را برای موتور فراهم کرده و ترمز ایمنی اینورتر را نیز حفظ خواهد کرد. لازم به ذکر است که این قطعه برای حفاظت و جلوگیری از آسیب دیدگی ترمز ایمنی در اثر زیاد شدن ولتاژ در باس DC کاربرد دارد.

خرید اینورتر

محاسبه مقاومت ترمز اینورتر

زمانی که بار به موتور وصل بوده و موتور در حال حرکت باشد و به اینورتر فرمان  توقف بدهیم بار موتور را می چرخاند، یعنی حالت ژنراتوری ایجاد می شود و موتور چرخانده شده توسط موتور بار، ولتاژ زیادی تولید می کند. از طرف دیگر خازن های اینورتر توانایی تحمل ماکسیمم 400 VdC را دارند و ولتاژ بالاتری به آنها آسیب می رساند ، مدارات حفاظتی اینورتر فعال شده و خروجی قطع  می شود  و یا بطور اتوماتیک زمان DEC  افزایش یافته تا ولتاژ تولید شده توسط موتور کاهش یابد بنابراین مدت زمان طول می کشد تا بار بایستد.

برای جلوگیری از این حالت (و برای داشتن یک توقف سریع) از یک مقاومت ترمز استفاده  می کنیم  تا  ولتاژ اضافی در مقاومت تخلیه شود. اما پیش از استفاده از مقاومت  ترمز باید تغییراتی در پارامتر  های اینورتر داده شود و حالت محافظت اتوماتیک را غیر فعال کنیم تا خروجی اینورتر قطع نشود و ولتاژ به سمت مقاومت ترمزهدایت  شده و در آنجا تخلیه شود ، تحت این شرایط موتور سریعتر می ایستد.
برای  فعال کردن ترمز در مدل S310 کافیست مقدار پارامتر00010=00-07 قرار دهیم.

جدول مشخصات مقاومت های مناسب برای رنج های متفاوت در زیر آمده است.

*مقاومت ترمز به ترمینال های BR ،P1 متصل می شود.


برای  فعال کردن ترمز در مدل E310 کافیست مقدار پارامتر00010=00-07 قرار دهیم.

این مقاومت برای اینورتر های با توان زیر 25HP بصورت مستقیم به ترمینال P ، R متصل می شود زیرا تا این رنج توان ، اینورترها دارای واحد ترمز داخلی هستند اما برای اینورتر های 25HP و بالاتر برای استفاده از مقاومت ترمز ، نیاز به واحد ترمز خارجی
(Braking unit) داریم و مقاومت  ترمز به واحد ترمز خارجی وصل می شود.


جدول پیغام های اعلام نقص دستگاه در زیر با چند نمونه از خطاها ی معمول درایو ،مفهوم و نحوه رفع آنها آشنا خواهیم شد:


 

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *