مقالات

پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور(Circulation Pump)

در ساختمان های بزرگ از جمله هتل ها و بیمارستان هاو… به منظورچرخش آب درسیستم های  تهویه مطبوع و یا سیستم های حرارت مرکزی از محل تولید حرارت و یا برودت, نیاز به یک وسیله در سیستم می باشد که عمل گردش در مسیر آب سرد یا گرم را انجام دهد که به پمپ سیرکولاتور در این سیستم ها شناخته می شوند.

پمپ سیرکولاتور همانطور که از نامش مشخص می باشد,وظیفه حرکت دادن و یا گردش آب سرد یاگرم در سیستم های تهویه مطبوع و حرارت مرکزی ساختمان هارا بر عهده دارد.

در تمامی ساختمان ها به دلیل وسعت و نیز ارتفاع عواملی در تعیین و انتخاب پمپ های سیرکولاتور تأثیرگذار می باشد که شامل:

*سیستم گرمایش و دیگ آبگرم شامل: دیگ آبگرم,مشعل,مدارهای کنترل و…

*سیستم انتقال شامل پمپ ها و لوله ها

*مصرف کننده ها مثل رادیاتورها

پمپ سیرکولاتور اصولأ در سیستم انتقال قرار داشته و عمل گردش آب داخل سیستم را انجام  می دهد,پمپ های سیرکولاتور نقشی در فشارآب سیستم ندارند.

پمپ های سیرکولاتور دارای دورهای متفاوتی می باشند و در ساختمان های کوچک و بزرگ بسته به نوع نیاز از تنوع مدل های آنها بهره می برند. در ساختمان های کوچک و متوسط از پمپ های سیرکولاتور با دور نزدیک به 1450دور دقیقه استفاده می شود.

از عوامل بسیار حائز اهمیت که نقشی مهم در محاسبه صحیح هد و یا فشار مورد نیاز پمپ سیرکولاتور دارد,جریان ثقلی و طبیعی آب درون لو له های عمودی سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمانها می باشد.

برای محاسبه قطرلوله ها و دبی پمپ سیرکولاتور لازم است که در هر قسمت از سیستم گرمایش باتقسیم کیلوکالری بر2500مقدار دبی آب در گردش همان مقطع ازسیستم گرمایش به دست می آید به صورت:

Kcal/2500=BTU/10000=GPM

همچنین برای محاسبه سیستم سرمایش از رابطه زیر استفاده می شود

Kcal/1250=BTU/5000=GPM

پمپ های سیرکولاتور در بازار با برندها و توان های متفاوت یافت می شوند لذا در این جا به مختصری از کاربردها و ویژگی های پمپ سیرکولاتور اکتفا کردیم.

برای مطالعه دیگر محصولات مجموعه شهباز موتور به صفحه اصلی در همین سایت مراجعه نمایید.

بازگشت به ابتدای مقاله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *