مقالات

چرخدنده ساده

چرخدنده ساده

کالای صنعتی شهباز موتور عرضه کننده انواع چرخ دنده های ساده 

فروش چرخ دنده ساده با قیمت مناسب و مشاوره خرید

جهت خرید و اطلاع از قیمت انواع چرخ دنده های ساده از طریق شماره های درج شده در انتهای صفحه با مشاوران ما در تماس باشید.

همچنین میتوانید از طریق نظرات درخواست خود را اعلام کنید و پاسخ را در ایمیلتان و همین صفحه دریافت کنید. مشاوران مجموعه شهباز موتور در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.

چرخدنده ساده چیست؟

چرخدنده های ساده برای انتقال حرکت چرخشی بین محورهای مواری معمولا برای آرام کار کردن و انتقال قدرت در سرعتهای زیر 3600 دور بر دقیقه و توانهای 40hp  به پایین به کار برده می شوند.
محاسبات چرخ دنده ساده

واژگان دندانه چرخدنده در شکل بالا دیده می شود.شرط سینما تیکی اصلی که باید  توسط پروفیل دندانه چرخدنده ارضا شود ثابت بودن نسبت  سرعت لحظه ای در چرخدنده است.همچنین پروفیل دندانه باید سرعت لغزش کم و شعاع انحنای به اندازه کافی بزرگی  را در نقطه تماس برای تضمین کردن راندمان بالا،استحکام و عمر کارکرد زیاد را تامین کند.

مشاهده بیشتر: پمپ دنده ای

تماس در قسمتی از خط فشار که درون دو دایره ادندوم چرخدنده های در گیر است،رخ می دهد.طول این قسمت اهمیت ویژه ای در کارکرد چرخدنده دارد.نسبت تماس این طول به گام دایره ای p=πm است که با رابطه هندسی محاسبه می شود.

خط فشاریا خط مولد مماس مشترک داخلی دو دایره مبنای چرخدنده های درگیر است.زاویه بین خط فشار یا خط عمود بر خط المرکزین دو چرخدنده در گیر را زاویه فشار(φ) می نامند.اگر اندازه  دندانه ها و تماس به زیردایره مبناگسترش یابد از آنجایی که اینولوت زیره دایره مبنا وجود ندارد یک شکل غیر اینولوت (در یک مسیر شعاعی )تا بالای دایره دیدندوم ادامه می یابد. دراین قسمت دندانه،قانون اساسی چرخدنده حفظ نمی شود و بنابراین نسبت سرعت ،ثابت نخواهد بود و معنی آن تغییر در سرعت،شتاب واضافه شدن دینامیکی است که به سرعت این قسمت از دندانه را بر می گیرد.این وضعیت به صورت تداخل و ضعیف شدن دندانه به عنوان زیر برش شناخته شده است.تعداد بیشتر دندانه باعث کوچک شدن دندانه باعث کوچک شدن اندازه و دور شدن از پدیده تداخل است .برای محاسبه مقدار کمینه دندانه رابطه زیر مقادیر 18 و 12 دندانه را برای زوایای فشار20 و 25درجه به دست میدهد.در چرخدنده های ساده k=1 است .

چرخدنده ساده
چرخ دنده ساده
تعداد بیشتر دندانه باعث کوچک شدن  اندازه  دندانه و دور شدن از پدیده تداخل است.

رابطه اصلی برای چرخدنده ساده به صورت زیر میباشد.m = d/n

که در این رابطه(d(mm M تعداد دندانه  و N   قطر دایره گام، m مدل است.

عدد مدول استاندارد است که طبق جداول تعیین می شود. شرط درگیری دوچرخ دنده تساوی مدول است.در درگیری دوچرخ دنده به چرخ دنده کوچکتر پینیون گفته میشود. در
مورد شعاع دایره مبا داریم   rb=r cos φکه در این رابطه  شعاع دایره مبنا وr  شعاع دایره گام است. برای دوچرخ دنده ساده درگیر داریم.
چرخدنده ساده

چرخدنده سادهشکست دندانه خطر ناکترین نوع شکست چرخدنده  است که در اثر افزایش بار زیاد در هر یک از حالتهای استاتیک یا ضربه ،تکرار افزایش بارها که موجب خستگی  کم  چرخه میشود  یا  چند برابر شدن تکرار بارها  که ماده را به سمت خستگی می برد ، اتفاق  می افتد . برای تحلیل تنش در دندانه های چرخدنده الکترو موتور گیربکس دار اگر  نیروی  وارده  در  هر  لحظه  بر پروفیل دندانه  عمود است . بدترین حالت هنگامی  است که بار بر بالای دندانه وارد شود.

جهت مشاهده گیربکس حلزونی کلیک کنید .

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “چرخدنده ساده

  1. حمید طایفی گفت:

    سلام یک چرخدنده به قطر6.7 وعرص 2.5 هفده دندهیا هجده دنده میخواستم ممنون میشم راهنمایی کنید
    09138545981

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.