مقالات

معرفی پمپ دنده ای

معرفی پمپ دنده ای

معرفی پمپ دنده ای

پمپهای دنده ای در توان و اندازه های مختلف از 1 اینچ تا 6 اینچ (قطر لوله) تولید میشود از مزایای پمپ دنده ای میتوان به قدرت ،صرفه جویی در انرژی ،کیفیت واطمینان بالا اشاره کرد.

برندهای مختلف پمپ دنده ای عبارتند از:

پمپ دنده ای نقش جهان
پمپ دنده ایKRACHT
پمپ دنده ایKUPAR
پمپ دنده ایOBERDORFER
پمپ دنده ایRICKMEIER
پمپ دنده ایROTOFLUID

معرفی پمپ دنده ای نقش جهان

پمپ غلیظ کش نقش جهان در مدل (HF،SHF،PHF،GF،VGF)  تولید می شوند.پمپهای دنده ایHF  به صورت پوسته چدن واز قطر 1 اینچ تا 2 اینچ  و با الکتروموتور0/75 کیلو وات تا 4 کیلو وات بسته میشود. پمپ های SHF  به  صورت  تمام استیل (استیل 316) و با الکتروموتور 0/18 کیلو وات تا 2.2 کیلو وات بسته می شوند و مخصوص مواد خوراکی و موادغذایی  می باشند. پمپ های PHF نیز همانند پمپ های دنده ای HF میباشد با این تفاوت که به صورت بلبرینگی عرضه می شود. پمپ هایGF  نسبت به سایر پمپ های HF،SHF،PHF بزرگتر است و با قطر لوله 2 اینچ تا 6 اینچ و با الکتروموتور 1.1 کیلو وات تا45 کیلو وات نصب می گردد. پمپ های VGF با قطر لوله 2 اینچ تا 4 اینچ  و با الکتروموتور 2.2 کیلو وات تا 15 کیلو وات  به صورت دو جداره تولید میشود.

ازمزایای پمپهای دنده نقش جهان
1:نصب و نگهداری آسان
2:صرفه جویی در انرژی
3:صدا ولرزش کم
4:راندمان بالا
5:قدرت و کیفیت بالا
6:قابلیت تعمیر
7:قیمت مناسب
8:خدمات پس از فروش و…..

نحوه کار پمپ های  دنده ای:

کلا همه  پمپ های دنده ای تشکیل شده از دو چرخ دنده (محرک و متحرک)در داخل پوسته که هنگام چرخش،دند ه ها مایع را از دهانه مکش کشیده وبین دو دنده وسطح پوسته نگه میدارند وبا خود به دهانه تخلیه حمل کرده و تخلیه حمل کرده و تخلیه میشود.در دو طرف چرخ دنده ها بوش های چدنی برنزی قراردارند که محوردو طرف دنده  در آن قرار دارد که در حین گردش،بوش ها روغن کاری میشوند،یک سمت  محور محرک از پوسته  خارج میشود و برای جلوگیری از نشت مایع درون پوسته از نخ گرافیتی و مهره جلوی آن برای فشار آوردن نخ ها به دور شافت استفاده می شود. کلابرای موادی که که تا حداکثر 300درجه سانتیگراد دما دارند میتوان از این نمونه پمپ استفاده کرد.

کاربردپمپهای دنده ای :
اینگونه پمپ ها جهت انتقال مواد از جمله قیر،جوهر،رزین،مواد پلیمری،مواد اسیدی،رنگ ها،خمیر،شکلات،بیسکویت،روغن های خوراکی و صنعتی،شکلات،عسل و …… میباشد.

نکات موثر در بهبود بازده پمپ  وشرایط استفاده  از گارانتی:
_ دور انتخابی الکتروموتور ویا گیربکس بستگی به غلظت مواد دارد.
_ جهت کوپله  نمودن پمپ  باالکتروموتور ویا گیربکس از کوپلینگ های بالانس شده استفاده گردد واز سنتر(هم مرکز)بودن آن ها اطمینان حاصل شود.
_ جهت کارکرد بهتر پمپ والکتروموتور با صدای کمتر وبازدهی بالاتر از زانوی 45 درجه با فاصله حداقل یک مت استفاده نمایید.
_ حتما از سوی سوپاپ یا شیر یک طرفه توری دار در ابتدای لوله مکش استفاده نماید.
_ مواد دارای اشیای فلزی و سخت هر چند کوچک باعث خسارت به پمپ و سیستم می شود.
_ قبل ازروشن نمودن دستگاه از مملو بودن مواد داخل پمپ اطمینان حاصل نموده سپس  موتور را استارت نمایید.

تعمیر پمپ ها

معرفی پمپ دنده ایپمپ ها چنان چه درست انتخاب شود(ظرفیت اطمینان مناسب)وبه صورت منظم سرویس شود به ندرت دچار مشکل  با این حال پمپها پس از مدتی نیاز به تعمیرات وسرویس نیاز داردکه باز به چرخه صنعت باز گردد.در این راستا مجموعه شهباز موتور توانسته با کادری مجرب و حر فه ای پمپها را تعمیر و مجددا به چرخه صنعت باز گرداند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.