مقالات

روغن گیربکس خورشیدی

روغن گیربکس خورشیدی

روغن کاری در گیربکس های خورشیدیروغن گیربکس خورشیدی

دلایل استفاده از روغن برای روانکاری گیربکس صنعتی

1.کاهش اصطکاک بین قطعات و افزایش بازدهی آنها.

2.کاهش گرما و انتقال آن از قطعات متحرک به محفظه

3.حفاظت از سطوح در برابر زنگ زدن

4.کاهش صدا

در گیربکس خورشیدی باید از روغن دنده صنعتی استفاده کرد که خصوصیت تحمل فشار و انتقال سریع حرارت از داخل به بیرون را داشته و دارای مواد افزودنی EP باشد.این مواد به کاهش فرسودگی سطحی چرخ دنده ها و بلبرینگ ها کمک می کند. در واقع این افزودنی ها تحت تأثیر گرما و فشار بین سطوحی که در معرض بار قرار گرفته اند به صورت شیمیایی باسطوح مشابه واکنش نشان می دهند و پوشش محافظی ایجاد می کنند که از تشکیل ریز جوش ها و گرفتگی های بعدی جلوگیری می کند.

باید قبل از راه اندازی دستگاه از مقدار مجاز روغن داخل گیربکس اطمینان حاصل شود,روغن دستگاه در مرحله اول پس از 100ساعت کارکرد و در مراحل بعدی پس از 1000ساعت کارکرد باید تعویض گردد.

روغن های مورد استفاده در گیربکس های خورشیدی:

نوع روغن گیربکس خورشیدی

گرانروی روغن

گرانروی جنبشی ماده روان کننده باید مطابق با دمای عملیات و سرعت چرخش انتخاب شود,چون ویسکوزیته با افزایش دما کاهش می یابد.برای دماهای عملیاتی بالاتر توصیه می شود روغن با گرانروی بالاتر انتخاب شود.

در مورد کاهش بسیار آرام استفاده از روغنی با گرانروی بالا و بر عکس در مورد گیربکس کاهنده باسرعت چرخش بالا استفاده از روغن با گرانروی کم را توصیه می کنیم.

قبل از انتخاب روغن به مشخصات روغن در جدول زیر توجه فرمایید.
روغن گیربکس خورشیدی

مخازن روغن

بدلیل گرمای داخل گیربکس و انبساط روغن میتوان از مخازن انبساط روغن استفاده کرد.در شکل زیر نحوه قرار گیری این مخازن نشان داده شده است.

مخزن روغن گیربکس خورشیدی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.