مقالات

گیربکس دستگاه گز سازی

گیربکس دستگاه گز سازی

گیربکس دستگاه گز سازی

مسافرت و بازدید از شهر و مکان جدید برای انسان خاطره انگیز و دلنشین است. دیدن مکان هایی که قدمت چندین صدساله و یا هزاران ساله دارند جذابیتی وصف ناشدنی دارند,مکان هایی مثل:

تخت جمشید, پاسارگاد(مقبره کوروش بزرگ), نقش رستم در استان فارس و یا طاق بستان, سنگ نگاره بیستون در استان کرمانشاه و یا کاخ چای خوران, آتشکده آمل در استان مازندران همگی دارای جاذبه هایی هستند, که هم تاریخ و قدمت یک منطقه و هم اینکه فرهنگ و نوع زندگی مردمان گذشته در آن منطقه را معرفی می کنند.

پاسارگاد(مقبره کوروش بزرگ)

پاسارگاد(مقبره کوروش بزرگ)

تخت جمشید تخت جمشید

تخت جمشید

طاق بستان

طاق بستان

آشنایی بافرهنگ و نوع زندگی مردمان هر شهر و استان و یا دیگر کشورها نشانه ای از تعامل و دوستی انسان ها با یکدیگر می باشد.

وجود هر مکان معرف دیگر عوامل از نوع فرهنگ همان منطقه مثل انواع غذاهای سنتی, صنایع دستی و… مربوط به همان منطقه می باشد, مثلأ استان مازندران در ذهنمان خانه هایی با سقف های شیروانی تداعی می کند و یا وقتی که سخن از بندر عباس می شود گرما و رطوبت آن منطقه و نوع خانه هاشان برای ما خاطره انگیز می گردند.

به طور یقین یاد آوردن اقلیم هر مکان ناخودآگاه از غذاها و پوشاک و حتی سوغات مخصوص آن منطقه نظرمان را جلب می کند.

بازگشت از سفر همواره برای عزیزان و نزدیکان نیز آیینی دیرینه دارد که سوغات سفر نام دارد.

هرشخص که از مسافرت باز می گردد به عنوان هدیه و احترام به نزدیکان و دوستان خویش از محلی که بازدید کرده از نوع پوشاک و یا خوراکی های آن منطقه که مختص و شناخته شده همان مکان است با خود به همراه می آورد.

استان اصفهان نیز یکی از شهرهایی است که سالانه تعداد زیادی مسافر را به خود جلب می کند.مکان هایی از قبیل میدان نقش جهان, سی و سه پل(الله وردی خان), پل خواجو, مسجد جامع (عتیق) اصفهان و … از مکان هایی هستند که مسافران داخلی و خارجی بسیاری برای دیدن آنها به اصفهان سفر می کنند.

مسجدجامع اصفهان(عتیق)

مسجدجامع اصفهان(عتیق)

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

استان اصفهان از لحاظ دارا بودن صنایع دستی دارای شهرت جهانی نیز می باشد, صنایعی از قبیل خاتم کاری, میناکاری, فیروزه کوبی,مسگری, قلم زنی, قلمکاری و…  که همگی نشان از فرهنگ دیرینه اصفهان دارند.

در این رابطه باید از سوغات های خوراکی  اصفهان نیز یاد کرد خوراکی هایی مثل: انواع گز, پولکی, سوهان مخصوص اصفهان به اسم سوهان عسلی, شیرینی کُرکی.

در این میان, گز یکی از پرطرفدارترین و شناخته شده ترین سوغات اصفهان می باشد که در میان مردم اصفهان نیز دارای طرفداران زیادی می باشد.

 

در این شهر کارگاههای بسیاری اقدام به تولید انواع گز می کنند.

لازم به ذکر است که در گذشته تولید گز روش های مختص به خود را داشته که امروزه با وجود دستگاههای صنعتی تولید آن به شکل انبوه و با انواع برند تولید و روانه بازار می شود.

تولید گز در سالیان گذشته قبل از 1320هجری شمسی در اصفهان و شهرهای اطراف آن مثل خوانسار به روش دستی تولید میشده که تهیه خمیر آن مشکلاتی داشته و طاقت فرسا بوده است.

با ورود برق و تحول آن در صنایع الکتروموتورها نیز به تمامی صنایع راه یافتند و توانستند نیروی محرک لازم جهت حرکت دستگاهها را تأمین نمایند.

کارگاههای گز سازی از این امتیاز بی بهره نبودند و آنها نیز دچار تغییر و تحول شدند, همزن های برقی, گیربکس دستگاه بسته بندی اتوماتیک و دیگر تجهیزات باعث شدند که تولید سنتی گز به شکل امروزی و در طیف وسیعی رواج پیدا کند.

تولیدگز به روش صنعتی و مدرن خود نیازمند تجهیزاتی می باشد که بدون آنها یقینأ تولید کننده ای توان رقابت و تولید انبوه را ندارد.در همین رابطه دستگاههای تولید گز خود شامل تجهیزاتی از قبیل الکتروموتور,پمپ دنده ای,گیربکس و … می باشند.

دستگاههای تولید گز شامل:(به دلیل داشتن بحث های تخصصی مختصر توضیحی ارائه می شود)

مخلوط کن یا میکسر شربت:اصولأبدنه این دستگاه از جنس استیل دوجداره و بعضأ سه جداره ساخته می شوند و دارای یک الکتروموتور و پمپ دنده ای می باشد.اساس کار این دستگاه  آماده سازی مواد اولیه جهت تولید گز می باشد.

این دستگاه آب,شکر و دیگر مواد افزودنی را به منظور تولید محلولی شفاف با یکدیگر مخلوط می کند.

پاتیل یا دیگ ذوب:که در سه نوع مسی,آلومینیوم و استیل یافت می شود.این دستگاه در صنعت گز سازی دارای بحث های تخصصی است که در اینجا به معرفی آن اکتفا کردیم.

سفیده زن:این دستگاه گلاب,آب و پودر سفیده تخم مرغ را هم زده تا به شکلی حجیم و سفیدرنگ تبدیل شود.

همزن پارویی

دستگاه چرخ گز:اصول کار این دستگاه به این شکل است که گز را به صورت تکه تکه برش زده و آماده مرحله بعدی می کند.

در صنعت تولید گز دستگاههای دیگری وجود دارند که کارکرد آنها متفاوت می باشند ولی تمامی تولیدکنندگان گز از آنها بهره می برند.

نکته قابل توجه در تمامی دستگاههای تولید گز وجود تجهیزات و ادوات آنها می باشد.

از تجهیزاتی که در روند کارکرد دستگاههای تولید گز بسیار مهم می باشند می توان به الکتروموتوروگیربکس ها اشاره کرد, الکتروموتورها به صورت تکفاز و سه فاز می توانند در دستگاهها به کار گرفته شوند ولی میزان دورمورد نیاز در دستگاهها مثل مخلوط کن(میکسر) به منظور ایجاد یک مخلوط خوب و با کیفیت نیاز به دیگر تجهیزات دارد.گاهی نیاز است که عملیات ترکیب و اختلاط به آرامی انجام شود که این امر در دستگاه به وسیله گیربکس مقدور می باشد.

سازندگان دستگاههای تولید گز از انواع گیربکس های موجود در بازار استفاده می کنند که بنابر نوع کارکرد و قسمت هر دستگاه متفاوت می باشند.

ازانواع گیربکس هایی که در ساخت دستگاههای تولید گز استفاده می شود می توان به

گیربکس کتابی , حلزونی و خورشیدی اشاره کرد.

گیربکس های مکعبی و حلزونی به دلیل داشتن ساختار داخلی تقریبأ مشابهی که  دارند دارای خصوصیات فنی و کارکرد یکسانی می باشند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن

-صدای کم در حین کارکرد

-ضریب اطمینان بالا

-حداقل فضای اشغال شده توسط گیربکس

-عمربالا

-تنوع درحالات نصب

-تعمیر و نگهداری آسان

-وجود قطعات یدکی

زمانی که نیاز به دقت و توانایی بالا نیاز باشد طراحان و سازندگان دستگاهها به منظور بالابردن سطح کیفیت محصولات خود از گیربکس های خورشیدی استفاده می کنند.

گیربکس های خورشیدی به لحاظ ساختار داخلی خود که دارند دارای قابلیت هایی فراتر از سایر گیربکس ها می باشند که شامل:

-راندمان کاری بسیار بالا تا95%

-عمرمفید بالا

-صدای پایین حین کار

-دارای سیستم خنک کنندگی در سایزهای بزرگ(یونیت خنک کننده)

-تنوع در تیپ

-تنوع در نسبت بسته به نوع سایز

-تنوع در نحوه اتصال با الکتروموتور و دیگر ادوات

-تعمیر و نگهداری آسان

-صرفه جویی در مصرف انرژی(برق)

-تنوع در نوع خروجی: فلنجدار,هالوشافت ,شافت دارتک خار و…

مجموعه شهبازموتور با ارائه مشاوره در انتخاب بهترین تجهیزات اعم از الکتروموتور و گیربکس شمارا یاری می رساند.

برای دانلود انواع کاتالوگ الکتروموتور و گیربکس صنعتی و دیگر تجهیزات صنعتی و خانگی به بخش دانلود در همین سایت مراجعه نمایید.

بازگشت به ابتدای مقاله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *