مقالات

گیربکس دستگاه بسته بندی

گیربکس دستگاه بسته بندی

گیربکس دستگاه بسته بندی

موضوع حفاظت و نگهداری از وسایل,موادغذایی و به طور کلی تولیدات به منظور فروش و نیز زیبایی محصول پس از تولید نیاز به دستگاه بسته بندی می باشد. با ورود دستگاههای بسته بندی به صنایع غذایی,اسباب بازی سازی,لوازم خانگی و…. میزان و نحوه فروش محصولات تولیدی به شدت دچار تغییر و تحول بزرگی گردید.

دستگاه های بسته بندی با خصوصیات متفاوتی طراحی و ساخته می شوند به نحوی که در بعضی مدل ها دستگاه دارای خاصیت توزین حین تولید نیز می باشند. دستگاه بسته بندی به منظور پاکت زنی کاغذی یا پلاستیکی به طور وسیع کاربرد دارند و در دو نوع خانگی و کارخانه ای تولید می شوند.

دستگاه بسته بندی دارای قسمت های مختلف بسته به نوع محصول می باشد که می توان به قسمت های زیر اشاره کرد:

-سیستم مدار وکنترل

-سیستم ومنبع تغذیه شامل قیف و …(دربعضی مدل ها)

-جک های هیدرولیک و پنوماتیک

-میکروسوئیچ ها و سنسورهای نوری,مغناطیسی و…

-نوارنقاله(در بعضی مدل ها)

-سیستم توزین(در بعضی مدل ها)

-المنت های حرارتی

تجهیزات در این دستگاه ها بسته به نوع سفارش ساخت و یا دقت می تواند افزایش و یا تحلیل یابد.

این دستگاه ها به طور وسیع در انواع صنعتی و خانگی تولید شده و روانه بازار می گردد و هرچه میزان تولید بالاتر و حجم محصول بزرگتر باشد به طبع دستگاه حجیم تر و بزرگتر خواهد شد. در دستگاهای بسته بندی قدرت و توان کاری دستگاه به حجم تولید بستگی دارد که این مورد می تواند بر بزرگ و یا کوچک بودن الکتروموتور و گیربکس های مورد استفاده تأثیر گذار باشد. در تمامی دستگاههای بسته بندی تجهیزات کنترلی و دیگر ادوات ممکن است متغیر باشند ولی دو جزء همواره ثابت هستند و فقط بنا بر تغییر توان دستگاه نوعشان متغیر است. در دستگاههای بسته بندی اصولا از دو یا چند نوع  الکتروموتور بهره می برند که با جریان کاری AC و DC کار می کنند این نوع الکتروموتورها با توجه به محل نصب و نوع کارشان با گیربکس ها کوپل شده و یا به شکل چرخ و انواع زنجیر صنعتی، یا تسمه پولی قسمتی از دستگاه را به حرکت در می آورند و یا کنترل می کنند.

نکته قابل تأمل این است که بر خلاف الکتروموتورها که به انواع موتور گیربکس AC و DC تقسیم می شوند گیربکس های مورد مصرف فقط تیپ آنها متغیر خواهد بود. طراحان و سازندگان دستگاههای بسته بندی بنابر سفارش مشتری و یا قیمت تمام شده دستگاه و نیز نوع دستگاه از گیربکس های زیر بهره می برند.

گیربکس های مکعبی به دلیل خاصیت تنوع نصب و نوع اتصال منحصر به فردشان در تولید دستگاه بسته بندی از محبوبیت خاصی برخوردارند این نوع گیربکس ها درساخت دستگاههای کوچک گزینه ایده آل خواهند بود.

مزیت گیربکس های مکعبی شامل:

-قیمت مناسب و صرفه  اقتصادی قابل توجه

-صدای کم

-ضریب اطمینان بالا

-حداقل فضای اشغال شده

-عمربالا

-تنوع درحالات نصب

معایب گیربکس های مکعبی

-راندمان کاری تا65%

-عدم امکان استفاده در دورهای بالاتر از1500rpm

-دمای کاری بالا

گیربکس دستگاه بسته بندی

گیربکس حلزونی

زمانی که دستگاه از حالت کوچک خارج شده و به شکل  نیمه صنعتی در می آید می توان از گیربکس های حلزونی استفاده کرد این نوع گیربکس ها به دلیل فراوانی در بازار و نوع اتصال ساده و آسان در این نوع دستگاهها به خوبی جوابگوی طراح و سازنده خواهند بود. گیربکس حلزونی شناخته شده ترین نوع گیربکس در سطح دنیا می باشد. از مزیت گیربکس های حلزونی:

-تنوع در نوع اتصال

-قیمت مناسب

-نگهداری و تعمیرات آسان

-ظرفیت های بسیار بالا

گیربکس های حلزونی به دلیل ساختار داخلی مشابهی که با گیربکس های مکعبی دارند معایبی مشابه دارند که در قسمت مربوط به گیربکس مکعبی ذکر گردید.

گیربکس دستگاه بسته بندی

گیربکس خورشیدی

زمانی که صحبت از راندمان بالای کاری و تنوع در نسبت باشد پای گیربکس های خورشیدی به صنعت باز می شود. این گیربکس ها به دلیل ساختار داخلی خاص خود در تمامی صنایع سنگین و نیمه سنگین بخوبی جوابگوی طراح و سازنده می باشند. در دستگاه بسته بندی حجیم و پر کار در کارخانجات بزرگ نظیر تولید لبنیات,بستنی و … وجود این نوع گیربکس در کنار الکتروموتورها حس می شود. طراحان و سازندگان دستگاههای بسته بندی به دلیل خاصیت های فوق العاده این نوع گیربکس ها از این نوع گیربکس استفاده می کنند. عمده ترین مزایای گیربکس های خورشیدی شامل:

-راندمان کاری بسیار بالا تا95%

-عمرمفید بالا

-صدای پایین حین کار

-دارای سیستم خنک کنندگی در سایزهای بزرگ(یونیت خنک کننده)

-تنوع در تیپ

-تنوع در نسبت بسته به نوع سایز

-تنوع در نحوه اتصال با الکتروموتور و دیگر ادوات

-تعمیر و نگهداری آسان

(برای دانلود کاتالوگ انواع الکتروموتور و گیربکس به بخش دانلود در همین سایت مراجعه نمایید.)

مجموعه شهباز موتور با ارائه مشاوره در امر خرید و بهترین انتخاب در نوع گیربکس صنعتی شمارا یاری می رساند.

تعمیرات و نگهداری گیربکس خورشیدی دستگاه بسته بندی

گیربکس های خورشیدی باید به صورت منظم سرویس شوند لذا با این حال پس از مدتی دچار مشکل شده و نیاز به سرویس دارند.در این راستا مجموعه شهباز موتور با کادری مجرب و حرفه ای این گیربکس ها را تعمیر و به چرخه صنعت باز می گرداند.

بازگشت به ابتدای مقاله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *