مقالات

گاوصندوق آسانسوری

گاوصندوق آسانسوری

گاوصندوق آسانسوری

امنیت و امن ماندن در حوزه خانه و خانواده و همچنین وسایل و اشیاء گرانبها در زندگی انسان همواره مهم بوده است به نحوی که انسان از زمانی که شروع به زندگی اجتماعی کرد و در کنار یکدیگر بودن را تجربه کرد برای در امان بودن و در امان ماندن از حمله حیوانات وحشی و دیگر اقوام در ابتدا با ایجاد حصارهایی از جنس چوب، سنگ و گِل و پس از آن ایجاد درب به این نتیجه رسید که می تواند محلی را در عین حال امن نگه داشتن از آن به عنوان وسیله عبور و مرور استفاده کند.

در ابتدا ساخت درب ها به صورتی نبود که بتواند اهالی پشت درب را محافظت نماید و زمانی که انسان آهن را یکی از ابزار و لوازم زندگی خود کرد و ساخت قلاع و کاخ ها مرسوم گردید و ایجاد شهرها برای اقوام و قومیت های مختلف شکل گرفت به دلیل هجوم دیگر اقوام به منظور دست یافتن به منابع حیاتی یکدیگر از جمله آب و دیگر عوامل نیاز به در ب های بزرگ و مستحکم خود مسأله ای بود که ساکنان شهرها ویا قلعه ها مجبور به ساخت درب هایی با استحکام بالا می شدند.

ساخت درب های چوبی بزرگ و نسبتأ محکم خود یکی از موانع ورود به شهرها و قلعه ها بود ولی خود این درب ها ضعف هایی داشتند که بزرگترین ایراد آنها ضعف در مقابل آتش بود پس باید درب های چوبی به روشی دیگر محافظت می شدند.

ساخت درب هایی از جنس سنگ نیز کاری بسیار دشوار بوده و جابجایی آن هم خود معضلی بوده است. در این باره راه حل هایی اتخاذ می شد مثل ایجاد پل های معلق بر روی رودخانه ها که یک طرف پل به دروازه اصلی شهر و یا قلعه می رسید و طرف دیگر پل به فضای باز بعد از رود خانه ویا ایجاد خندق هایی اطراف شهرها و کاری شبیه به پل معلق بر روی رودخانه و حتی در مواقعی ورودی را در محلی که سخت ترین مکان ممکن بوده احداث می کردند.در بعضی از موارد ورودی شهرها و یا قلعه ها نیز دو مرحله ای بودند.
ساخت درب هایی از جنس سنگ                                                           ساخت درب هایی از جنس سنگ

با گذشت زمان و ورود تکنولوژی و زندگی های امروزی ساخت درب های ایمن رایج گردید. از کاربردهای وسیع درب های ایمن جلوگیری از سرقت بانک ها و منازل و دیگر اماکن می توان نام برد. در همین رابطه صنایعی پا به صنعت گذاشتند که تولید درب های ضدسرقت و ایمن را انجام داده و تولیدات خود را به بازار فروش ارائه می کنند.

وجود درب های ایمن و فوق ایمن در صنایع نظامی و اماکن خاص مثل نیروگاههای هسته ای و … امری ضروری و حیاتی به شمار می آید، لذا این نوع درب ها دارای ساختار داخلی و خارجی منحصر به فردی می باشند. ازمزیت های فوق پیشرفته این نوع درب ها می توان به سرعت باز و بسته شدن آنها و در عین حال استحکام فوق العاده آنها اشاره کرد که گاهأ در برابر انفجار های مهیب و بزرگ نیز استقامت بالایی از خود نشان می دهند.

در ساخت درب های ضد سرقت از شیوه ای خاص استفاده می شود و با چوب، MDF، فایبرگلاس و … روکش می شوند. درب های ضد سرقت را می توان به تجهیزاتی همچون مدار های هوشمند الکترونیکی مثل قفل های کارتی مجهز نمود.

اصولأ درب های ضدسرقت از 3 قسمت اصلی تشکیل شده اند که شامل:

استراکچر: که همان شاسی بوده و می تواند از جنس استیل با ضخامت های متفاوت (بنابرسفارش) و یا ورق های فولادی ساخته شوند و یا ترکیبی از این دو باشد.

قفل: می توان گفت که اصلی ترین و مهم ترین بخش در درب های ضد سرقت یراق آلات آنها می باشد که شامل قفل و توپی, لولاها ، دستگیره و … می باشد.

رویه: از لحاظ بصری و زیبایی و قابل مشاهده بودن درب بسیار مهم است که می تواند از انواع متریال ها ساخته شود.

اهمیت ایمن ماندن مختص به منازل نبوده و نیاز است که اشیاءقیمتی نیز در محلی ایمن نگهداری شوند که می تواند شامل :پول,طلا ,سکه ,اسناد و مدارک مهم مثل سند مالکیت ملک و … باشد.

بحث در اینباره محدود نمی شود و نگهداری از اسناد و مدارک با ارزش نیاز به یک محل امن برای موارد فوق, خود موضوعی مهم تلقی می گردد.وجود صندوق های ایمن برای نگهداری از جواهرات و طلاجات در  دوران گذشته نیز بسیار مهم بوده به طوری که از اولین نمونه های اختراع صندوق های ایمن به قرن13ق.م می رسد و مربوط به مقبره فرعون “رامسس دوم” کشف شده که جنس آن از چوب بوده و در آن از یک سیستم قفل شبیه به قفل های امروزی مدرن استفاده شده بوده است.

گاوصندوق آسانسوری

ساخت گاوصندوق نیز پیشرفت بسزایی کرد به نحوی که شرکت ها و تولید کنندگان بزرگی در  تولید وساخت گاوصندوق پیشرو هستند. در ساخت گاوصندوق  به دلیل بالابودن درجه اهمیت همواره از بهترین نوع متریال بهره می برند.

گاوصندوق ها در انواع مختلف و برای کاربری های متفاوتی ساخته می شوند که طبقه بندی هایی برای آنها تعریف شده:

براساس محل نصب

  • گاوصندوق های ویژه
  • اداری
  • نظامی
  • بانکی
  • فروشگاهی
  • دیواری
  • فایلینگ اسناد
  • گاوصندوق ویترینی (گاوصندوق آسانسوری)

گاوصندوق ها براساس قابلیت هایی که دارند می توان به گروههای زیر طبقه بندی شوند:

مکانیکی:که بیشترمصرف خانگی و یا مصارف کوچک دارند.

گاوصندوق های دیجیتالی:همان طور که از نام این سری بر می آید دارای یک صفحه کلید الکترونیکی برای وارد کردن رمز توسط کاربر می باشد.

گاوصندوق های هوشمند:زمانی که نیاز به امنیت بسیار بالا باشد از این نوع گاو صندوق استفاده می کنند این سری از گاوصندوق ها را می توان به انواع تجهیزات از قبیل finger print(حسگر اثر انگشت)تشخیص صدا و تصویر و … مجهز نمود.

گاوصندوق ها را به منظور تأمین فضای بیشتر به صورت دوطبقه,درب دوبل و… طراحی کرده و می سازند شایان ذکر است که گاوصندوق ها را براساس نیاز و طرح مشتری نیز می سازند.

در میان گاوصندوق هایی که از لحاظ نوع کاربری معرفی شدند می توان به “گاوصندوق ویترینی یا آسانسوری” که بیشتر در طلافروشی ها و موزه ها مصرف دارند اشاره کرد زیرا دارای خصوصیات بالقوه ای می باشند و از دیگرگاوصندوق ها مجزا می باشند.گاوصندوق های آسانسوری را می توان به اشکال مربع,مستطیل طراحی کرد وساخت. این نوع گاوصندوق قابلیت ساخت بر اساس نوع سفارش و یا محل مورد نصب را دارا می باشد.

مزیت استفاده از گاوصندوق های آسانسوری

امنیت فوق العاده بالا

قابلیت ساخت به هر نوع شکل و اندازه

سرعت بازشدن درب به صورت آهسته و بسته شدن درب باسرعت بالا

عدم نیاز به جمع آوری محتویات داخل ویترین پس از اتمام کار روزانه

قابلیت نصب UPS به منظور راه اندازی در مواقع قطع برق

گاوصندوق های ویترینی شامل چند قسمت مهم و اساسی می باشند که شامل:

سازه اصلی:که شامل کلیه قسمت های ثابت (شاسی)می باشد.

ویترین:این قسمت که متحرک می باشد با ابعادی کوچکتر از مخزن اصلی ساخته می شود که در داخل مخزن ایمن جای می گیرد.

مخزن:این قسمت اصولا در پایین گاوصندوق ساخته می شود و از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است و بابتن مسلح محافظت می شود.

سیستم کنترل و هدایت:شامل سویئچ ها,کابل وسیم ها,سنسورها,میکروسوئیچ ها

مدار و سیستم اعلام وضعیت,مدار و سیستم هوشمند که می تواند شامل: حسگر اثر انگشت(Finger print) و دیگر تجهیزات پیشرفته نیز باشد.

الکتروموتور و گیربکس:به منظور باز وبسته نمودن (ویترین)نیاز به الکتروموتور و گیربکس می باشد که از قسمت های مهم در گاوصندوق آسانسوری می باشند,طراحان و سازندگان این نوع گاوصندوق همواره از بهترین نوع و با کیفیت ترین محصول موجود در بازار استفاده می کنند.

اینورتر :برای کنترل سرعت الکتروموتور بسیار کارآمد می باشد.

در تمامی اجزای تشکیل دهنده در سیستم کنترل و هدایت ویترین متحرک در گاوصندوق آسانسوری انتخاب گیربکسی که بتواند بخوبی وزن و نیروی وارده از درب گاوصندوق در مدت باز بودن را تحمل کند قابل اهمیت می باشد.
گاوصندوق آسانسوری

از نمونه های بارز و با کیفیت در گیربکس های مورد مصرف در گاوصندوق آسانسوری می توان به گیربکس های مکعبی  و گیربکس های حلزونی اشاره کرد این نوع گیربکس در برندهای مختلف در بازار وجود دارند و به دلیل ساختار و قابلیت هایی که دارند از طرفداران زیادی برخوردار هستند.

در این رابطه شرکت سهند دور یکی از تولید کنندگان بزرگ و به نام در تولید صنعت گیربکس مکعبی و حلزونی می باشد و تقریبأ توانسته نیاز بازار را برطرف سازد.گیربکس های مکعبی و حلزونی از قابلیت هایی که دارند عدم برگشت پذیری آنها می باشد که ایمنی بالایی در آنها محسوب می گردد.

مزیت های گیربکس کتابی شامل:

قیمت مناسب نسبت به دیگرگیربکس ها

تنوع در حالات نصب

نصب و راه اندازی آسان

تعمیر و نگهداری آسان

 

بررسی گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی تولید شرکت سهند دور

گیربکس مکعبی تولید شرکت

گیربکس مکعبی تولید شرکت سهند دور

سهند دور

مجموعه شهباز موتور با ارائه مشاوره شمارا در بهترین انتخاب گیربکس و الکتروموتور یاری می رساند.برای دانلود کاتالوگ انواع الکتروموتور, گیربکس و دیگر تجهیزات صنعتی و خانگی به بخش دانلود در همین سایت مراجعه نمایید.

 

بازگشت به ابتدای مقاله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *