مقالات

پیچهای محکم کننده

پیچهای محکم کننده

پیچهای محکم کننده

پیچهای  آلن  رایج ترین  پیچ  محکم  کننده مورد استفاده  در جیگها  و فیکسچرها هستند . این پیچها  احتیاج  به فضای  کاری  کوچکی  دارند و نیروی قابل ملاحضه ای نیز ایجاد میکنند . باز کردن و بستن  این پیچها نیز با آچار آلن بسادگی انجام  میشود .
پیچهای محکم کننده
انواع دیگری از  پیچها در شکل زیر نشان شده است . این پیچها در دو نوع  ساده  و  خود قفل کن نیز عرضه نیشوند.
پیچهای محکم کننده

پیچهای ضامن

از این پیچها نیز  در طراحی جیگها و فیکسچرها زیاد استفاده  می شود . پیچهای ضامن  به صورت استاندارد در اندازه ها و فرمهای  مختلف  ساخته و عرضه می شوند.
پیچهای محکم کننده
شکلهای مختلف نوک پیچهای ضامن

مغزیهای رزوه شده

در مواردی  که بدنه  جیگ  یا فیکسچر  از مواد نرم  ساخته  شده  باشد ، بهتر است به جای قلاویز کردن  بدنه اصلی  از مغزیهای رزوه شده که داخل  بدنه جا سازی  می شوند  استفاده  نمود  همانند شکل زیر .  از این  مغزیها  همچنین  می توان  برای تعمیر رزوه های آسیب  دیده  در بدنه های فولادی  نیز  استفاده کرد .

پیچهای محکم کننده
مهره  ها  و واشرها

انواع مختلف  مهره ها  و واشر ها نیز  به صورت  استاندارد  وجود دارند که طراح می تواند از آنها استفاده می کند . چند نوع رایج  از این قطعات  در شکل زیر نشان داده شده است.

پیچهای محکم کننده
پیچ و مهره های مخصوص

هر چند  که به طور  کلی بهتر  است از طراجی  جیگ و فیکسچر از قطعات استاندار استفاده کرد ، در بعضی موارد لازم می شود از قطعات مخصوص نظیر  پیچهای  T- شکل ، مهره های  شکاف دار و پیچهای  دو سر رزوه استفاده نمود.
این قطعات خاص نیز  تا حد  زیادی  استاندارد  شده اند . مثلا  پیچهای T- شکل ، مهره های T- شکل  و پیچهای  دو سر رزوه برای  بستن  قطعه  کار  روی میز ماشینها  استفاده  می شود و این قطعات  نیز  در اندازه های  مختلف ، متناسب  با انواع  ماشینهای ابزار ، ساخته  می شود .

خار فنری

این قطعه ، جزو قطعات محکم  کننده محسوب  می شود  و می تواند  زمان  زیادی  در ساخت و مونتاژ  را صرفه جویی کند . این خارها در دو نوع  اصلی  داخلی و خارجی  طراحی  می شوند      . در صورتی که این خار به درستی انتخاب  شود می تواند اتصال  محکم  و مطمئنی  ایجاد نماید .
پیچهای محکم کننده

لقمه های  استاندارد قابل  تعویض 

این لقمه  در ساختمان  بعضی  فیکسچرها  به کار  می روند  و با  استفاده  از آنها  در مدت  زمان  ماشینکاری  صرفه جویی می شود . به کمک این لقمه  ها می توان  فیکسچر را به صورت محکم و دقیق  روی میز ماشین ابزار (با شیارهای T- شکل ) نصب  نمود .
برای جا سازی  این لقمه ها روی فیکسچر لازم است یک شیار  در زیر  صفحه  پایه  فیکسچر  ایجاد  کرده  و سپس  لقمه های مکعبی شکل  را با استفاده  از پیچ  درون  شیار نصب نمود.
پیچهای محکم کننده
برای نصب  نوع  خاصی   از این  لقمه ها، تنها  ایجاد  سوراخ  بر قو کاری  شده  کافی  خواهد  بود . این  لقمه ها  براحتی  داخل   سوراخ  قرار  گرفته  و با پیچاندن  پیچ لقمه محکم  می شود .

جهت دیدن سایر محصولات گیربکس خورشیدی ،چرخدنده ها، بوش های سوراخکاری ، گیربکس سیکلوییدی  کلیک کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.