مقالات

نگهداشتن قطعات

نگهداشتن قطعات

نگهداشن قطعات

نگهداشتن قطعات خاص

روبند ها  و نگهدارنده هایی که  در مقاله های قبل  معرفی شدند ، برای  نگهداشتن  قطعات با شکل ساده  و متقارن  مناسب هستند و استفاده  از آنها  برای طراح بسادگی  امکانپذیر است . ولی در مواردی  که قطعه کار ، شکل پیچیده  ای دارد یا لازم است چند قطعه  به صورت هم زمان  نگهداشته  شود ، طراحی  مشکل  تر و پیچیده تر خواهد شد.

نگهداشتن  قطعات  با شکل  پیچیده
روش  متعددی  برای نگهداشتن  قطعات با شکلهای پیچیده  وجود دارد . بهترین  راه این  است که پایه های قرار  و روبند ها مطابق  با شکل  قطعه  کار طراحی شوند . مثلا  می توان  بدنه جیگ یا فیکسچر را مطابق  با شکل قطعه  کار  ماشینکاری  نمود ، ولی این  روش پرهزینه  است  و بندرت  مورد استفاده  قرار  می گیرد . یک  روش  ارزان تر ، ریخته  گری  بدنه  فیکسچر  به شکل  مورد نظر است . برای این  کار معمول  است  که رزین  اپوکسی  یا آلیاژهایی  با درجه  ذوب  پایین  به شکل  مورد نظر قالب گیری شوند .

رزینهای  اپوکسی  برای ساختن فکهای  سه نظام  و گیره  با شکل  خاص  مورد استفاده  قرار میگیرند . این  رزینهای  به تنهایی یا همراه  با موادی نظیر  پودر  فلزات ، ماسه یا پودر شیشه  به کار می روند . رزینهایی  اپوکسی  رامی توان  بسادگی  در قالب به شکل مورد نظر قالب گیری نمود.

نگهدارندهای  گروهی 

در بعضی عملیات تولیدی ، بر روی  بیش از  یک قطعه کار  به طور همزمان  کار انجام  می شود . بنابراین در این  موارد لازم  است  طراح  بداند  چگونه چند قطعه کار را روی فیکسچر مهار کند.
در طراحی  جیگ  یا فیکسچر های گروهی  است لازم است طراح با ایده ها  و قواعدی که در طراحی فیکسچرهای   معمولی  تک قطعه ای به کار می روند  و با به کار گیری قوه خلاقیت ،وسیله نگهدارنده مورد نظر را طراحی کند. نکات اصلی نگهدارنده های  گروه  لازم است  در نظر  گرفته شود  بدین شرح  است :
فشار نگهدارنده  روی قطعات  یکسان  باشد ، کلیه  قطعات  باید با عملکرد  یک روبند  نگهداشنه  شده ویا آزاد شوند . چنانچه  فشار  یکسان  روی  همه  قطعات اعمال  نشود ، ممکن  است حین  عملیات  ماشینکاری  شرایط خطر ناک  و نا متعالی برای بعضی  قطعات  به وجود  آید  و از  موضوع  خود  خارج شوند .

همچنین اگر در یک فیکسچر گروهی برای محکم  کردن قطعات  بیش از یک روبند مورد نیاز باشد ، کارآیی فیکسچر  افت  خواهد  کرد.مثالهایی از فیکسچرها یا جیگهای  گروهی  ارائه شده است .

نگهداشتن قطعات

برای افزایش  بازدهی  و روبندها ، متعلقات آنها  به صورت استاندارد عرضه  می شوند . این متعلقات عبارتند از :

_انواع پیچ
_دسته ها
_عملگرهای نیومایکی  یا هیدرولیکی
_اهرمها
_تکیه  گاهها و فنر ها

طراح  می تواند  با به کارگیری  قطعات و تجهیزات  استاندارد ، راحت تر به طراحی  جیگ یا فیکسچر بپردازد.

جهت دیدن سایر محصولات گیربکس خورشیدی ،گیربکس سیکلوییدی  کلیک کنید.

مجموعه شهباز موتور مرجع خرید کالای صنعتی بهینه ترین انتخاب را برای شما خواهد داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.