مقالات

سیستمهای نگهدارنده مکانیزه

سیستمهای نگهدارنده مکانیزه

سیستمهای نگهدارنده مکانیزه

سیستمهای نگهدارنده مکانیزه : این سیستمها معمولا  برای تعداد تولید خیلی  بالا مناسب  هستند ،سیستمهای نگهدارنده مکانیزه
زیرا  هزینه  بر پایی این گونه سیستمها معمولا برای تعداد تولید  خیلی  بالا  مناسب  هستند ، زیرا
هزینه برپایه این گونه  سیستمها  باید  با تعداد  تولید  زیاد قطعه  کار جبران  گردد . البته  طراحی  این
سیستمها  و نصب  آنها  رفته رفته  ساده تر می شود و بنابراین  در بسیاری  از موارد عملی می توان
از آنها استفاده  کرد.
در بعضی  از ماشینهای  ابزار  امروزی ، سیستم نگهدارنده مکانیز نصب  می شود و می توان  از این
سیستم  برای جیگها یا  فیکسچر های نصب  شده روی دستگا ه  نیز استفاده  نمود  شکل روبرو
نمونه ای  از یک سیستم  نیوماتیک  نصب  شده  روی  ماشین  ابزار  نشان  داده  شده است. به
همراه  این سیستمها ،  عملگرهای مختلف  نیز  ارائه  می شود  که به نحوه  مناسبی  در کنار
روبند های جیگ و فیکسچر  قرار  می گیرند  تا  در  زمان  مناسب ، روبند ها را باز کند  یا  ببندد .
بنابراین  طراحی  روبند ها  به نهایی  کافی است و نیازی  به طراحی  لوازم  هیدرولیکی یا نیوماتیکی
نخواهد بود . هنگامی  که جیگ  یا فیکسچر بر روی  میز  ماشین  نصب شد ، لازم  است شیلنگها
به  عملگر ها اتصال  یابد  و پس  از آن  سیستم  آماده  به کار خواهد بود .
زمانی  که کار با یک فیکسچر  به اتمام  رسید شیلنگها  باز شده و می توان  فیکسچر و متلقات آن
را تعویض  نمود .

در تجهیزات تولید  امروزی  معمولا  از سیستم ترکیبی  نیوماتیکی  –  هیدرولیکی  استفاده می شود .

انواع  سیستم های  نگهدارنده مکانیزه 

این سیستمها مدتهاست که در تجهیزات  تولیدی  مورد استفاده  قرار میگیرند . اما استفاده  همه گیر  از این سیستمها  تا به وجود آمدن سیستم  ترکیبی نیوماتیکی – هیدرولیکی امکانپذیر نشده  بود . در سیستمهای  قدیمی تر  که عمدتا هیدرولیکی  بودند ، لازم بود خط لوله  هیدرولیک  یا در سرتاسر کارگاه  وجود  داشته  باشد و یا هر دستگاه  یک سیستم تامین فشار هیدرولیک  برای خود داشته  باشد . این  روش هم  هزینه زا  و  هم  در پاره ای موارد  خطر آفرین بودند .
امروز  اغلب  از دو روش  سیستم  ترکیبی  نیو ماتیکی – هیدرولیکی  ویا سیستم  کاملا  نیوماتیکی  برای ادوات نگهدارنده مکانیز استفاده  می گردد .

سیستم  ترکیبی نیوماتیکی -هیدرولیکی

امروزه  اغلب  از این  سیستم برای  ادوات نگهدارنده  مکانیزه  در  ماشین آلات  تولیدی  استفاده  می شود . در این  سیستمها ،  سه گروه  قطعات وجود دارد و همان طور  که در شکل زیر نشان داده شده  است این سیستم  از لوله  حاوی  هوای  فشرده  موجود  در کارگاه  آغاز  شده  و به گیره  ها  و روبند ها ختم  می گردد . خطوط  لوله  هوای  فشرده  در اغلب  کارگاهها وجود دارند و به عنوان  منبع  انرژی نیوماتیکی  برای بسیاری  از ماشین آلات  نظیر ابزارهای کارگاهی  بادی ، سیستمهای خنک کننده  دستگاهها  و نگهدارنده های مختلف از آن  استفاده  می شود .

گروه اول  قطعات که در سیستم  ترکیبی  نیوماتیکی – هیدرولیکی  به چشم  می خورد ، گروه  تغذیه  هوای  فشرده  است  که شامل  ورودی  هوای فشرده  ،  فیلتر ، تنظیم  کننده فشار ، روغن  زن ، شیر اطمینان  و یک  شیر  قطع  و وصل  می باشد . گروه  دوم  قطعات  تقویت  کننده  هیدورلیکی سیستم است . در این گروه  قطعاتی چون  بوستر  ، شیر یک طرفه  و توزیع  کننده   هیدرولیکی وجود دارند.گروه سوم قطعات ، عملگرهای  هستند که به ادوات  نگهدارنده  و روبندها  متصل  می شوند  و در شکل  و ابعاد  مختلف  در دسترس  هستند  .
عملکرد  ساده سیستمهای ترکیبی  بدین  صورت  است  که هوای  فشرده  به تقویت کننده هیدرولیکی وارد  شده  و بوستر  را راه  می اندازد . با  عملکرد بوستر ، روغن  در مدار  هیدرولیکی  سیستم  تحت فشار  قرار گرفته  و عملگرها  را به  حرکت در می آورد  و در نهایت روبندها باز  و بسته  خواهند شد  .  در قسمت تقویت کننده ،  معمولا  فشار  هوا  30  برابر  تقویت  شده  و یک فشار هیدرو لیک  قوی  تبدیل  میگردد .
همانطور که در شکل زیر ملاحظه  می شود ، گروههای  مختلف  این  سیستم ترکیبی توسط  شیلنگ به یکدیگر  ارتباط یافته اند و  بوسترهای هیدرولیکی  را می توان  به روشهای  دیگری ، غیر  از هوای  فشرده ، نیز تحریک  نمود . مثلا  می توان  آن  را به صورت الکتریکی  و یا توسط یک پمپ هیدرولیکی نیز راه اندازی نمود .

سیستمهای نگهدارنده مکانیزه
تحریک بوستر  به صورت الکتریکی  در جایی که هوای فشرده  موجود نباشد  و یا  استفاده  از الکترسیته  ارزانتر باشد ، ترجیح داده می شود . بوسترهای  الکتریکی  نیز شبیه  بوستر های نیوماتیکی عمل  می کنند ، فقط نیروی  محرکه  آن  به جای  هوای فشرده ،نیروی  الکتریسیته  می باشد . در برخی  ماشین آلات  تولیدی  که یک سیستم  تامین  فشار  هیدرولیکی  قوی دارند ، میتوان  به جای بوسترهای  نیوماتیکی  یا الکتریکی ، از پمپهای  هیدرولیکی  استفاده  نمود . این  پمپهای  هیدرولیکی  قادرند  جریان  روغن  به  مراتب  بیشتری نسبت به  بوسترها به عملگرها ارسال  نمایند . در  بوستر های  نیوماتیکی  یا الکتریکی ،  یک مخزن  روغن  مستقل  وجود  دارد  که در آن  مقداری  محدودی  روغن  جای  می گیرد . هرچند  که  این میزان  روغن  از مقدار  مورد نیاز  عملگرها  بیشتر  است ، معذلک بوسترها  محدودیتها ی  خاص را دارند . هنگامی  که تعداد  زیادی  عملگر  در یک  سیستم  تولیدی  برای باز  و بسته  کردن  روبندها  و نگهدارنده  ها  وجود داشته  باشد . بهتر است  از پمپ  هیدرولیکی  و یک  مخزن  روغن  بزرگ  استفاده شود . یکی  از معایب  سیستم های  هیدرولیکی  یا سیستمهای  ترکیبی  این است  که در صورت  نشت روغن  از مدار  و قطعات  هیدرولیکی ، فشار  ناگهان  افت  خواهد کرد  و روبند  یا نگهدارنده  آزاد خواهد شد . نشد  روغن  معمولا  هنگامی  اتفاق  می افتد که عملگرها یا نگهدارنده ها  بنابر  ضرورت کاری متحرک باشند .
بنابراین اگر  لازم  باشد  نگهدارنده  قطعه  کار  حین  عملیات تولیدی  بچرخد  ،  باید از شیر  ورودی  قابل  چرخش  برای اتصال  مدار  هیدرولیک  به  آن  استفاده  نمود . یا مثلا  اگر طراحی یک فیکسچر  به گونه ای باشد ، لازم است از انباره ( آکومولاتور ) نیز کمک گرفت .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.