مقالات

جیگها و فیکسچر ها

جیگها و فیکسچر ها

جیگها و فیکسچرها

جیگها و فیکچرها ، وسایل نگهدارنده ای هستند که با به کارگیری آنها میتوان قطعات مشابه هم را با دقت مورد نیاز تولید نمود. با استفاده از این وسایل، موقعیت قرار گیری ابزاربرشی نسبت به قطعه کار مشخص می شود. برای تامین این نظر جیگ یا فیکسچر به گونه ای طراحی و ساخته شود که بتوان قطعه کار را پس از قرار  دادن و محکم کردن در آن ، براحتی طبق ابعاد مورد نظر ماشینکاری نمود.
جیگ و فیکسچر از نظر عملکرد بسیار به هم شباهت دارند ، به طوری که اغلب به اشتباه نامیده می شوند. تفاوت  این دو در نحوه هدایت ابزار برشی به طرف قطعه کار است.

جیگ

جیگ یک  وسیله ای نگهدارنده مخصوص است که قطعه کار داخل آن قرار داده شده و یاروی قطعه کار قرار داده می شود تا عملیات ماشینکاری روی آن انجام گیرد.جیگ نه تنها قطعه کار را در خود مهار می کند بلکه ابزار را نیز به هنگام عملیات تولیدی ،هدایت میکند بلکه ابزاررا نیز به هنگام عملیات  تولیدی ، هدایت می کند . معمولا جیگها بوشهای هدایت کننده از جنس فولاد سخت شده دارند و برای عملیات سوراخکاری و فرآیندهای مشابه به کار میروند.

معمولا جیگهای کوچک روی میز دستگاه درل  محکم نمی شوند  و می توان آنها را با دست مهارکرد.ولی چنانچه قرار باشد سوراخهایی با قطر بیش از 0.25 (6.32mm) سو راخکاری شوند ،لازم است جیگ را روی میز دستگاه  کاملا محکم نمود .

فیکسچر

فیکسچر یک وسیله نگهدارنده است که  فقط قطعه کار روی آن محکم می شود تا  عملیات ماشینکاری  روی آن  انجام گردد.برای تنظیم موقت قطعه کار (به عبارت دیگر،موقعیت فیکسچر) نسبت به ابزار برشی از فیلتر یا بلوهای  مکعب مستطیلی سنگ خورده استفاده می شود.

فیکسچر را بایدروی میز دستگاه تولیدی کاملا محکم بست .فیکسچرها معمولا روی ماشین فرزکاری بسته می شوند،ولی از آنها در ماشین های ابزار دیگری نیز استفاده می گردد. فیکسچرها در انواع مختلف ،از ساده و ارزان تا پیچیده  و گران ،طراحی و ساخته می شوند. از فیکسچرها همچنین برای ساده سازی دیگر فرآیندهای فلز کاری نیز استفاده میشود. درمقاله بعدی انواع جیگها رو معرفی خواهیم کرد .

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “جیگها و فیکسچر ها

  1. حسن ابراهیمی گفت:

    خوب بود خدایی استفاده کردم امیدوارم بتونم یه مشورت بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.