مقالات

بوش های سوراخکاری

بوش های سوراخکاری

بوش های سوراخکاری

بوش های سوراخکاری برای هدایت و مهار ابزارهای  برشی سوراخکاری و اصلاح  سوراخها ، مانند  مته ها ، برقو ها ، قلاویز ها ، مته خزینه  ها ، مته  مرغکها  و از این قبیل  به کار  می روند . در جدول زیر روش  استاندارد محاسبه  اندازه بوش های سوراخکاری  نشانداده  شده  است .این بوش ها  معمولا  سختکاری  شده  و سنگ خورده اند تا  هم دقت عملکرد  هوبی داشته  باشند  و هم در اثر  استفاده  مداوم در کالای صنعتی زود مستهلک نشوند.

انواع بوشهای سورخکاری

انواع رایج بوش های سوراخکاری عبارتند از :بوشهای تعویض شونده سریع ،بوشهای  با انطباق  پرسی و بوشای  واسطه .البته بوشهای دیگری نیز برای  کاربردهای خاص وجود دارد.
بوشهای تعویض شونده سریع خود به دو نوع  چرخشی و ثابت تقسیم  می شوند.  از این  بوشها  هنگامی استفاده می شود که لازم  باشد  دائماََ  بوشهای سوراخکاری تعویض گردند.
اگر لازم  باشد  توسط  یک جیگ ،عملیات مختلفی  روی  یکی از سوراخهای قطعه  کار انجام شود (مثلا سوراخکاری و برقوکاری ) از بوشهای  تعویض شونده  سریع  از نوع چرخشی  استفاده  می شود در شکل زیر بوش  سوراخکاری  تعویضی  نشان داده شده است.

این بوشها نیاز  به هیچ وسیله  مکانیکی برای باز کردن و بستن  ندارد و معمولا  داخل  بوشهای واسطه که قبلا درون بدنه حیگ جاسازی شده اند ،قرار می گیرند.
سپس با چرخاندن  بسادگی قفل  می شوند .چنانچه نیاز به تعویض  این بوش  سوراخکاری  باشد ، به آسانی  با چرخاندن  آن در جهت عکس عقربه های ساعت  آزاد شده و می توان آن را تعویض نمود.این مرحله  در شکل نشان داده شده  است.
بوش  سوراخکاری  تعویضی (نوع ثابت) هنگامی  استفاده  می شود که نیازی به  تعویض  دائمی  آنها  نباشد
در شکل روبرو نشان داده شده  است .این بوشها نیز درون  بوشهای  واسطه قرار می گیرد و سپس  توسط
یک روبند  مکانیکی  قفل  می شود . مدت زمان  مورد نیاز  برای  تعویض  این  بوشها  به مراتب  بیشتر  از نوع
قفل (بوش  تعویضی چرخشی ) می باشد.

بوشهای سوراخکاری پرسی  در دو نوع  لبه دار و بدون لبه  ساخته  می شوند.از این  بوشها هنگامی  استفاده می شود که به صورت دائمی روی جیگ نصب شود و اصولا نیازی  به تعویض  بوش نباشد .از آنجایی که این بوشها داخل  بدنه جیگ پرس می شوند ،نعویض زیاد آنها روی دقت عملکرد جیگ اثر منفی  خواهد داشت.
بوش های  واسطه نیز  در دو نوع  لبه دار و بدون لبه  عرضه می شوند. این  بوشها  داخل  بدنه جیگ  نصب میشود .این بوشها در واقع  یک مقر سختکاری  شده برای  نصب  بوشهای سوراخکاری تعویضی  هستند و تلرانس  ابعادی آنها  نیز دقیق  است، با تعویض  بوشهای سوراخکاری ،دقت عملکرد جیگ  افت نخواهد کرد . بوشهای واسطه در انواع ، طرحها و شکلها ساخته شده است و به بازار عرضه شده اند.
بوشهای سوراخکاری مخصوص  برای  اهداف خاص به کار می روند.تنوع عملیات سوراخکاری در فرآیندهای تولیدی زیاد است و بنابراین  در بسیاری  موارد لازم است از بوشهای سوراخکاری با شکل خاص استفاده شود .
بوش  سوراخکاری  با حلقه قفل کن در جیگهایی استفاده  می شود که  ضخامت بدنه  جیگ کم باشد . این بوش  درون بدنه جیگ پرس شده  و از طرف  مقابل  یک حلقه  روی آن قرار گرفته  و قفل  می شود .

بوش های با شیار  روغن  این امکان  را به وجود  می آورند که حین  عملیات  سوراخکاری  با سرعت  زیاد ، بتوان  داخل  بوش را روغنکاری نمود.
بوش های سوراخکاری آجدار در دو  نوع با آج دار ضربدری  یا آج مستقیم (هزار خاری) ساخته  می شوند .

بوش های سوراخکاری

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.