مقالات

بررسی راه حلها فرآیند تولید

بررسی راه حلها فرآیند تولید

بررسی راه حلها فرآیند تولید

یکی از گام های ابتدایی در حل یک مساله ،تعیین راه حلهای ممکن است.در طراحی ابزار نیز برای به دست آوردن بهترین نتیجه ،از همین راه استفاده می شود . در این روش ، طراح ابزار باید تمام اطلاعات با اهمیت را برای پاسخ دادن به سوالات زیر بررسی نماید.
بررسی راه حلها فرآیند تولید
آیا از ابزاری جدیدی باید استفاده شود یا با اصلاح ابزارهای موجود میتوان به نتیجه رسید؟
آیا باید از ماشین چند محوره استفاده کرد یا تک محوره ؟
آیا ابزار باید تک منظوره باشد یا چند منظوره ؟
آیا  درآمدی که با به کارگیری این ابزار حاصل می شود ، هزینه هایش را توجیه می کند؟
چه نوع لوازم اندازه گیری برای کنترل ابعادی مورد نیاز خواهند بود؟

یا جواب دادن بهاین سوالات و با سوالاتی از این قبیل ،طراح ابزار راه حلهای ممکن را به دست خواهند آورد و سرانجام از میان آنها بهترین را انتخاب خواهد نمود.

نظارت

حیطه نظارت طراح ابزار به بزرگی و کوچکی کارخانه بستگی دارد .طراح ابزار ممکن است تنها در یک بخش خاص فعالیت کند و یا مسولیت طراحی ابزار کل کارخانه را بر عهده داشته باشد.

در هر دو صورت او لازم است اطلاعاتی نیز درباره مدیریت و سرپرستی افراد تحت امر خود داشته باشد.

از جمله کسانی که می توانند در حل مشکلات طراحی یک ابزار خاص کمک با ارزشی به طراح بکنند سازندگان و تحت امر خود داشته باشد.

از جمله کسانی که می توانند در حل مشکلات طراحی یک ابزار خاص کمک با ارزشی به طراحی بکنند سازندگان  و تکنسینهای ماهر ابزار ساز هستند.

علیر غم تخصص و تجربه های که یک طراحی ممکن است داشته باشد ، ابزار سازان ماهر می توانند راه حل هایی را پیشنهاد کنند که برای طراح ، جالب و یا حتی دور از ذهن باشد.

بررسی راه حلها فرآیند تولید

کنترل و بازرسی 

بسیاری از اوقات لازم است طراح ابزار ،ابزارهای ساخته شده را کنترل کند تا مطمین شود که با مشخصات مورد نظرش مطابقت دارد. کنترل ابعادی و بازرسی عملکرد معمولا در دو مرحله انجام می گیرد.ابتدا ابزار ساخته شده  براساس نقشه کنترل می گردد.
سپس چند قطعه کار توسط ابزار ساخته شده ، تولید می گردد ا معلوم شود ابزار بدرستی عمل می کند یا نه. پس از این دو مرحله ابزار به بخش تولید سپرده می شود . در حین تولید نیز لازم است طراح ابزار  بازرسیها ی ادواری انجام دهد تا از صحت عملکرد آن در طول زمان اطمینان یابدد.

توانمندیهای مورد نیاز یک طراح ابزار

_توانایی رسم نقشه های فنی
_دانش کافی در زمینه  روشهای تولید مدرن و ابزار های مورد نیاز
_خلاقیت  کافی
_آشنایی با روش های ساخت ابزارها
_دانش کافی در زمینه ریاضیات فنی و مثلثات کاربردی.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.