مقالات

مشخصات فنی موتوژن

الکتروموتور موتوژن

مشخصات فنی الکتروموتور موتوژن

باورود برق (جریان الکتریکی) به دنیا و روشن شدن اولین لامپ ها برای روشنایی خانه ها و مغازه ها تحولی جدید در به وجود آمدن دیگر صنایع رخ داد و موجب گردید از این انرژی و توانایی بالقوه آن بهره برداری های مفیدی صورت پذیرد.

تغییر در نوع ابزارآلات و وسایل مثل اختراع پنکه برای ایجاد هوایی مطبوع در فصل گرما و دیگر اختراعاتی که برق (جریان الکتریکی)در آنها نقش حیاتی را ایفا می کند زندگی انسان را به سوی راحت تر شدن پیش برد.

جریان الکتریکی از همان ابتدا دارای ابهاماتی بود که دانشمندان زیادی بر روی نحوه عملکرد آن تحقیق و بررسی انجام داده اند که می توان به بارزترین و سرشناس ترین آنها به نیکولا تسلا,توماس ادیسون,جرج  وستینگهاوس  و دیگر دانشمندانی که طی سال ها تحقیق و بررسی به خواص و ویژگی های برق پی بردند.

جریان الکتریکی یعنی جاری شدن بار الکتریکی در یک مدار الکتریکی, که بار الکتریکی را الکترون ها حمل و جابجا می کنند.در واحد بین المللی واحدی برای جریان الکتریکی تعریف شده که آمپر نامیده می شود.میزان جریان الکتریکی در یک مدار را به وسیله دستگاهی به نام آمپرمتر می توان اندازه گیری کرد.جریان الکتریکی با عبور از مدارهای الکتریکی که می تواند کاربری متفاوتی داشته باشند باعث به وجود آمدن نور,گرما و حتی صدا شوند.

جریان الکتریکی و روند رو به رشد آن در دنیا سبب شد تا جریان الکتریکی بردو نوع AC وDC تولید شود و هرکدام به نحوی مورد استفاده قرار بگیرد.

جریان الکتریکی DC

این جریان به جریان مستقیم شناخته می شود و از مولدهایی همچون انواع باتری ها و مبدل های جریان الکتریکی AC به DC قابل تولید و دستیابی است.جریان DC به طور تخصصی جریانی نام دارد که جهت آن تغییر نمی کند ولی میزان لحظه ای آن ثابت می باشد.این جریان را می توان با استفاده از عوامل و تجهیزات خاص که در مهندسی برق به نام یکسوکننده ها نام دارداز جریان متناوب AC به دست آورد.جریان مستقیم امروزه کاربردهای وسیعی دارد که می توان به ساخت اسباب بازی و یا صنایع شیمیایی نظیر تولید گاز کلر در اثر تجزیه نمک خوراکی اشاره کرد.

از مصارف عمده جریان مستقیم و ایجاد آن می توان به وسایلی همچون رادیو ها,تلویزیون ها,کامپیوترها و گوشی های تلفنهمراه و… اشاره کرد

جریان متناوب

نوعی دیگر از جریان الکتریکی وجود دارد که به جریان متناوب یا AC شناخته می شود.
این جریان برخلاف جریان مستقیم در جهت حرکت متغیر است.اگر بخواهیم تعریف ظاهری برای
این جریان داشته باشیم می توانیم آنرا به شکل یک موج سینوسی بر روی یک بردار ترسیم نماییم.

امروزه در کلیه مصارف صنعتی و خانگی از این نوع جریان استفاده می شود.

جریان الکتریکیAC(برق)ازمحل تولید نیروگاهها,توربین های بادی,صفحات خورشیدی و… به وسیله کابل ها به شهرها و روستاها می رسند و موجب روشن شدن و به حرکت در آمدن انواع لوازم مثل لامپها,کولرها و… می شوند.

جریان متناوب یاAC امروزه به دوصورت سه فاز و تکفاز ارائه می شود که نوع سه فاز آن بیشتر مصرف صنعتی دارد,دراین میان نوع تکفاز آن که در ایران ولتاژی برابر با 220-240 ولت داردبه منظور مصارف خانگی کاربرد دارد.در صنایع بزرگ و کوچک به دلیل وجود انواع توان های مختلف در خط های تولیدی و نیز استفاده از الکتروموتورهای تکفاز استفاده از این نوع جریان کاربردی می باشد.

فرکانس یا بسامد

جریان متناوب جریانی است که دارای فرکانس می باشد و استاندارد موجود جهانی آن 60 و 50 هرتز می باشد.

معیاراندازه گیری یک عمل(حادثه,حرکت,رفت و برگشت,صعود وسقوط,بازوبسته شدن و…) در واحدزمان می باشد (زمان مثل ثانیه,دقیقه و…)که برای بدست آوردن فرکانس در یک بازه زمانی ثابت تعداد دفعات آن عمل را در بازه زمانی شمارش می کنند.

جریان الکتریکی حامل ولتاژ می باشد، ولتاژ یا اختلاف پتانسیل الکتریکی به میزان نیروی لازم برای جابجایی یک واحد بار الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر می باشد.واحد بین المللی برای تعیین ولتاژ را ولت(V) می نامند و برای اندازه گیری مقدار آن از ولت متر استفاده می کنند.در مدارهای الکتریکی به میزان کم شدن ولتاژ معین در مدار (مثلأبرق خانگی 220ولت)را افت ولتاژ می نامند.منبع ولتاژ می تواند متفاوت باشد مثل انواع باتری و مولدهای الکتریکی مثل دینام و….

درمساحت های بزرگ شهری ومنطقه ای وحتی کشوری تولید الکتریسیته توسط ژنراتورهای بزرگ مخصوص واقع در نیروگاههای آبی,گازی ,توربین های بادی و …. انجام می شود. ولتاژ تولید شده توسط کابل های انتقال به شبکه های مصرف شهری و روستایی می رسد و در فواصل معینی از ترانسفورماتورهای کاهنده و یا افزاینده در مسیر استفاده می کنند.

در صنایع و مصارف خانگی وجود الکتروموتورها نقش مهمی در ایجاد حرکت را به عهده دارند.

موتورهای الکتریکی از زمان ایجاد تاکنون تغییر و تحولات زیادی را طی کرده اند از طراحی پوسته و ….همگی پس از گذشت نزدیک به 200سال برای بهینه تر کردن آنها در شرکت های بزرگ فعالیت هایی انجام می شود.موتورهای الکتریکی به مرور زمان و برحسب نیاز دارای قدرت ها و مزیت هایی شدند که آنها را متمایز می کرد.

الکتروموتورها توانستند در زندگی روزمره انسان تأثیر بسزایی داشته باشند و بسیاری از قابلیت های محدود گذشته را بهینه ترکنند و یا به طور کلی تغییر دهند.به وجود آمدن الکتروموتورهای تکفاز و سه فاز در سایزها و توان های متفاوت تأثیر شگرفی در صنعتی شدن کشورها داشتند.

ساخت انواع دستگاهها,ماشین آلات و دیگر تجهیزات صنعتی در پیشرفته شدن کشورها موثر بودند.دستگاههای صنعتی برای انجام امور تولیدی در صنایع نیازمند الکتروموتورها هستند.

ایجاد کارخانجات بزرگ و سرشناس درتولید لوازم الکتریکی در کلاس جهانی موجب گردید به نوعی صنعت کشورها دچار تغییر و تحول گردد لذا طراحی و ساخت الکتروموتورها به نحوی انحصاری گردید و دیگر کشورها را نیازمند خود گردانید.با به روز تر شدن علوم و فنون مهندسی توانایی در طراحی و تولید الکتروموتورها برای دیگر کشورها میسر گردید و توانستند خود را از میان کشورهای نیازمند جداکرده و خود تولیدکننده مستقلی گردند که در خاورمیانه ایران توانست خود را از لحاظ تولید الکتروموتور بی نیاز گرداند و حتی به صادرات بپردازد.از شرکت های بارز در زمینه تولید الکتروموتور در ایران می توان به شرکت موتوژن با تجربه ای 45ساله اشاره کرد این شرکت توانسته با بهره مندی از علوم و فنون مهندسی در سطح جهانی به طراحی و تولید انواع الکتروموتور تکفاز و سه فاز در کلاس های کاری و توان های متفاوت اقدام کند.از تولیدات عمده این شرکت می توان به تولید الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز  دارای فلنج با کدهای B3,B5,B14 اشاره کرد.تولید این نوع الکتروموتورها توانست نیاز شرکت های صنعتی و نیمه صنعتی را به نحوی موثر برطرف سازد.

این شرکت توانسته در طی سال های اخیر تولیدات خود را به روز تر و بر مبنای استاندارد جهانی پیش ببرد.ازدیگر محصولات این شرکت می توان به تولید انواع الکتروموتورهای کولر,پمپ های آب صابون مخصوص خنک کاری,الکتروموتورهای سه فاز دو دور دالاندر و الکتروموتورهای سه فاز با گرید انرژی IE2 اشاره کرد.

(برای دانلود کاتالوگ انواع الکتروموتور و گیربکس به بخش دانلود در همین سایت مراجعه نمایید.)مجموعه شهبازموتوردر انتخاب بهترین الکتروموتور و گیربکس مختص به نیازکاری شمارا یاری می رساند.

بازگشت به ابتدای مقاله

نظر یا درخواست شما

در صورت درج اطلاعات خصوصی شما مانند شماره تلفن و ایمیل توسط ما مشاهده می شود، و برای عموم فیلتر خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *